Hlavní stratég USA pro Irák a Afghánistán William Fallon odchází z funkce

Washington - Americký admirál William Fallon, který doposud zodpovídal za vojenské operace USA v Iráku a v Afghánistánu, odstupuje ze své funkce. Podle agentur se tak rozhodl několik dní poté, co jej časopis Esquire ve svém článku z minulého týdne vykreslil jako odpůrce názorů prezidenta Bushe. Podle časopisu se Fallon snažil přimět americkou vládu, aby se vyhnula vojenskému konfliktu s Íránem. Velení od konce března převezme generál Martin Dempsey.

Ministr obrany Robert Gates dnes novinářům řekl, že jej admirál požádal o možnost odejít do penze. „Myslím, že se rozhodl dobře,“ řekl Gates s tím, že Fallon byl velmi dobrý válečný stratég a Pentagon jej bude postrádat. Podle ministra není Fallonův odchod pouze důsledkem kontroverzního článku, nýbrž několika faktorů.

Americký ministr obrany admirála pochválil za zásluhy v Iráku a Afghánistánu. Jeho demisi ale okamžitě přijal. Časopis Esquire admirála popsal jako jednoho z mála vysokých armádních představitelů, který odmítá útok na Írán a snažil se mu zabránit. Bílý dům proto čelí obvinění, že velitele k demisi donutil. Prezident si údajně měl jeho odchodem uvolnit ruce k úderu proti Teheránu. Gates však dnes tyto spekulace označil za „směšné“. 

Čtyřiašedesátiletý Fallon vystřídal ve funkci hlavního válečného stratéga Pentagonu pro vedení války v Iráku a Afghánistánu generála Johna Abizaida v březnu 2007. Stal se tak prvním představitelem námořnictva v této funkci.