Muslimský svět opět protestoval proti karikaturám proroka Mohameda

Bangkok - V řadě zemí dnes pokračují protesty proti nedávnému znovuotištění karikatur proroka Mohameda v dánském tisku. V íránském Teheránu demonstrovalo několik set lidí před dánskou ambasádou, dalších několik set lidí vyšlo do ulic ve východopákistánském Multanu a 500 muslimů protestovalo i před dánským velvyslanectvím v thajském Bangkoku. Spálili dánskou vlajkou a skandovali protidánská hesla.

Poprvé dvanáct karikatur zesměšňujících proroka Mohameda otiskl dánský deník Jyllands-Posten v roce 2005. To vyvolalo v muslimském světě divokou vlnu protestů, která si vyžádala přes pět desítek mrtvých.
 
Karikatury se v dánských médiích objevily znovu letos v únoru. Některé tamní listy je zveřejnily na protest proti přípravě vraždy kreslíře Kurta Westergaarda. Ten je autorem nejkontroverznější kresby Mohameda s bombou místo turbanu.
 
Protesty proti severským médiím ale nepřicházejí pouze z muslimského světa. Šéfredaktor švédského regionálního deníku Östgöta Correspondenten dostává výhrůžky smrtí poté, co před několika dny ve svém listu zveřejnil karikaturu Ježíše. Učinil tak jako projev nesouhlasu s „cenzurním“ zásahem úřadů, které karikaturu na plakátu k punkovému festivalu v Linköpingu zakázaly. Kresba představuje ďábla močícího na ukřižovaného Ježíše.