Astronauti řeší ve vesmíru problém s robotem

Mys Canaveral - Američtí astronauti Richard Linnehan a Garrett Reisman z raketoplánu Endeavour zahájili časně ráno SEČ svůj první plánovaný výstup do vesmíru u Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Během výstupu nejdříve odstranili převozní obal ze skladovací komory japonské lodě Kibo. Poté měli začít sestavovat dvouramenného kanadského robota Dextre, který má usnadnit práce na vnějších částech ISS. Ukázalo se ale, že robotu nefunguje napájení.

Astronauti zatím skládají obě 3,3 metru dlouhá ramena, která pak namontují na 1,5 tuny vážící tělo robota, zatímco se odborníci na Zemi snaží odhalit příčinu závady. Energii totiž bude Dextre brzy potřebovat k prohřátí všech kabelových spojek, vedení a veškeré elektroniky, protože bez proudu by zařízení mohl po pár dnech poškodit vesmírný mráz. Odborníci zatím zůstávají v klidu a věří, že se problém podaří vyřešit. LeRoy Cain, šéf řídícího týmu letu, podle agentury AP řekl: „Ještě nám nehoří koudel, máme pár dní a věříme, že na řešení přijdeme během několika hodin.“

Kanadští odborníci mají podezření, že problém by mohl být v časovém spínači robota a uvažují, jak jej na dálku vyřešit. V nejhorším případě se součásti robota přesunou dovnitř ISS, kde je nebude ohrožovat vesmírný mráz. Tam by mohly počkat na opravu, případně na přivezení náhradní součástky.