V Nizozemsku zatkli muslima podezřelého z atentátů v Evropě

Haag - Nizozemská policie zatkla v noci na dnešek pákistánského muslima, který je podezřelý z přípravy atentátu v západní Evropě. Podle všeho pracuje pro mezinárodní organizaci, která hlásá islámskou svatou válku. Síť má na svědomí přípravu série sebevražedných pumových atentátů, které se podařilo zmařit v lednu ve španělské Barceloně. Organizace se měla podílet i na plánování atentátů ve Francii, Německu, Portugalsku a v Británii.

Nizozemská vláda minulý týden zvýšila v zemi protiteroristickou pohotovost kvůli potenciální hrozbě islámských útoků. Těch se nyní obává v souvislosti nejen s účastí nizozemské armády v bojích proti islamistům v Afghánistánu, ale především s ohledem na protiislámský film, který koncem měsíce hodlá zveřejnit šéf místní parlamentní krajní pravice.

Poslanec Geert Wilders, jehož Strana pro svobodu (PVV) má devět ze 150 parlamentních křesel, již dříve prozradil, že jeho film Fitna (Rozvrat) dokáže, že korán je „hrůzná a fašistická kniha“. Podle Wilderse tato svatá kniha islámu inspiruje netoleranci, vraždění a násilí. Již dříve požadoval, aby byla zakázána, a přirovnal ji k Hitlerově knize Mein Kampf.

Nizozemské úřady jsou pod stále silnějším mezinárodním tlakem po zveřejnění zprávy, že v zemi bude brzy uveden tento protiislámský film. Záměr zveřejnit snímek již odsoudily země jako Egypt, Pákistán, Afghánistán a Írán. Evropská unie, OSN a NATO vyjádřily obavy z reakcí muslimů na tento krok.