Kosovští Srbové okupovali budovu OSN v Kosovské Mitrovici

Kosovska Mitrovica (Srbsko, Kosovo)  - Asi tři stovky kosovských Srbů dnes dopoledne obsadily soudní budovu Spojených národů v Kosovské Mitrovici na severu Kosova. Akce se obešla bez většího násilí, jednotky OSN totiž Srbům nekladly žádný odpor. Srbové ze střechy budovy stáhli vlajku OSN a místo ní vztyčili srbskou.

Po několika hodinách ovšem většina Srbů budovu opustila a příslušníci mise OSN (UNMIK) nad budovou opět vztyčili vlajku OSN. Část Srbů v budově zůstala a vyjednávají s pracovníky OSN. Z místa nebylo hlášeno žádné násilí a na místě je relativní klid. Na vše znedaleka dohlížejí zvláštní policejní jednotky OSN.

„Instruoval jsem policejní jednotky UNMIK, aby obnovily zákon a pořádek na severu a zajistily opětovnou kontrolu nad budovou mise OSN,“ uvedl v prohlášení šéf UNMIK Joachim Rücker. Srbové, kteří násilím objekt obsadili, budou prý soudně stíháni. Rücker také vyzval srbské úřady, aby zajistily, že se takové incidenty, jako byl ten dnešní, nebudou opakovat.

Dnešní incident v Kosovské Mitrovici byl hlášen jen několik hodin před očekávaným příjezdem generálního tajemníka NATO Jaapa de Hoopa Scheffera do Kosovské Mitrovice, kde se měl setkat s místními představiteli a veliteli aliančních mírových sil v oblasti. Scheffer podle agentury AP už dorazil do kosovské metropole Prištiny.