Od Antarktidy se odlomil ohromný kus ledovce

Washington - Satelitní snímky ukazují, že se včera od antarktického Wilkinsova šelfu oddělil ohromný ledovec o velikosti 415 kilometrů čtverečních, což je větší plocha, než má Praha. Podle některých vědců se jedná o důsledek globálního oteplování.

Wilkinsův šelf je plovoucí ledovec o ploše 13 000 km čtverečních, nachází se zhruba tisíc kilometrů jižně od Jižní Ameriky. „Blok za blokem se odděluje od ledovce do oceánu,“ popsal úkaz Ted Scambos, vědec z výzkumného centra v Denveru. „Takové události nevídáme moc často, ale chceme je lépe pochopit, protože mohou vést k totálnímu rozpadu šelfu,“ dodal.
 
Záběry ze satelitu ukazují, že oddělování začalo již 28. února, kdy se utrhl jihozápadní kus ledovce, který vedl k vnitřnímu narušení šelfu. Scambos říká, že ledovec existoval několik set let, v posledních padesáti letech ale v této oblasti výrazně stoupá teplota. 
 
„Oteplování je způsobeno emisemi skleníkových plynů, které mají za následek změny v cirkulaci vzduchu kolem Antarktidy,“ domnívá se Scambos.

S končícím antarktickým létem vědci nepředpokládají další rozpad ledovce, hrozí ale, že tání bude pokračovat příští léto, tedy v lednu.