Summit NATO vyvrcholí návštěvou Putina

Bukurešť - V Bukurešti dnes končí summit Severoatlantické aliance. Během posledního dne jsou v plánu jednání s Ukrajinou a odstupujícím ruským prezidentem Vladimirem Putinem, který do rumunské metropole přijel už včera. Mezi diplomaty se vesměs očekává, že Putin, který v květnu úřad opouští, nezvolí příliš konfrontační tón. Předpokládá se, že ruský prezident se spíše zaměří na oblasti, v nichž k sobě aliance s Moskvou nemají až tak daleko.

Nahrávat by tomu mohla skutečnost, že aliance ve čtvrtek přes snahy Washingtonu prozatím odmítla uvolnit cestu k členství v NATO Ukrajině a Gruzii. K tomuto kroku aliance přistoupila kvůli obavám některých členů, například Německa či Francie, z možného zhoršení už tak napjatých vztahů s Ruskem. Putin se prozatím sešel jen s prezidenty Rumunska a USA. S nimi ale zásadní problémy neřešil.

Mnozí analytici však upozorňují na to, že aliance se shodla, že s přistoupením Ukrajiny a Gruzie do svých řad v budoucnu počítá. Ukrajinský prezident Viktor Juščensko dnes vyjádřil naději, že jeho země bude do aliance pozvána už koncem tohoto roku. „Ukrajina bude v NATO. To je historická událost pro naši zemi a pro naše občany,“ prohlásil Juščenko. 

Prezident se zároveň snažil uklidňovat Rusko: „Naše euroatlantické zájmy nejsou namířeny proti žádné jiné zemi. Ukrajina nemá v úmyslu povolit na svém území základny jiných států,“ řekl s narážkou na včerejší dohodu Česka a USA o výstavbě radaru na českém území.

Putin naznačí, kam se bude ubírat ruská politika

O sporných otázkách, mezi které patří do značné míry i problematika protiraketové obrany, se Putin jen krátce po skončení bukurešťské schůzky bude bavit se svým americkým protějškem Georgem Bushem.

Je to poprvé, kdy se Putin zúčastní a bude mluvit na summitu NATO. Vzkaz, který alianci zašle, tak alespoň na čas vymezí jisté mantinely i jeho nástupci Dmitriji Medveděvovi, který je v Bukurešti také přítomen.