Sebevražedný atentátník zabil na Srí Lance 12 lidí

Kolombo - Sebevražedný atentátník dnes zabil srílanského ministra silnic a dálnic Jejaraje Farnandopulla. Při útoku spáchaném asi 30 kilometrů východně od hlavního města Kolomba zemřelo kromě ministra 11 lidí, dalších 90 bylo zraněno. S odvoláním na srílanské ministerstvo obrany o tom informovala agentura AP. 
   

Podle mluvčího srílanské vlády Anuši Paltipy došlo k výbuchu těsně před začátkem maratonského běhu, který Fernandopulle startoval. Mluvčí uvedl, že útočník výbuch načasoval tak, aby zabil co nejvíce lidí. Armáda z přípravy atentátu obvinila separatistickou organizaci Tygři osvobození tamilského Ílamu (LTTE), která usiluje o vytvoření samostatného státu na severu a východě ostrova. LTTE se k incidentu zatím nepřihlásili.
   
Fernandopulle je letos už druhým členem srílanské vlády, který zemřel při násilnostech na ostrově. V lednu byl při pumovém útoku na svůj automobil zabit ministr veřejných prací D. M. Dasanajake, dalších sedm lidí utrpělo při atentátu zranění. Z útoku na Dasanajakeho vláda rovněž obvinila LTTE.
   
LTTE bojují se srílanskou vládou od roku 1983. Konflikt si zatím vyžádal přes 70 000 obětí, především civilistů. Střety se letos vyostřily, když vláda v lednu jednostranně odstoupila od příměří uzavřeného v roce 2002 a zahájila proti Tamilským tygrům rozsáhlou ofenzivu. Kolombo svůj krok zdůvodnilo tím, že LTTE příměří využívali pouze k přeskupení sil a k vyzbrojování.