Ruská kosmická agentura „třináctku“ raději přeskočí

Moskva/Bajkonur (Kazachstán) - Ruská kosmická agentura Roskosmos dnes připustila, že velice vážně uvažuje o tom, že příští let vesmírné lodi Sojuz k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) označí za "misi číslo 14", aby se vyhnula "smolné třináctce". Podle agentury Reuters se dvanáctý let vrátí na Zemi 19. dubna.

„V Rusku se hodně věří na pověry, černé kočky, třináctky a tak. Proto myslím, že změníme číslování příštího letu,“ uvedl ředitel Roskosmosu Anatolij Perminov. „Asi to bude Sojuz TMA-14, a ne TMA-13,“ dodal. Příští let ruské lodi z kazašského kosmodromu Bajkonur k ISS by se měl uskutečnit na podzim.

Každému startu přitom předchází neměnný rituál, který má posádce zajistit štěstí. Kosmonauti se kupříkladu pár hodin před startem pokaždé dívají na vždy stejný klasický sovětský film Bílé slunce pouště, který před letem viděl i Jurij Gagarin, a v autobusu, který je odváží ke startovací rampě, jsou koňské podkovy pro štěstí. A také se jim doporučuje, aby se těsně před startem na autobus vyčurali, prý taky jako Gagarin.

Horké chvilky ve vesmíru zažili američtí astronauté z lodi Apollo 13. Po výbuchu nádrže s kyslíkem se posádka musela rozloučit s letem na Měsíc. Ale podařilo se jí vrátit na Zemi.