Mugabe nařídil přepočítávání hlasů z parlamentních voleb

Harare - Zimbabwská volební komise začala znovu přepočítávat hlasy odevzdané ve 23 z 210 volebních stanic. Přepočítání, které by mělo trvat tři dny, může zvrátit výsledek parlamentních voleb, v nichž vládnoucí strana prezidenta Roberta Mugabeho přišla o většinu.

V parlamentních volbách poprvé po 28 letech vládnutí prohrála strana prezidenta Roberta Mugabeho Vlastenecká fronta (ZANU-PF). Opozice se obává, že přepočtení hlasů by mohlo zvrátit její těsnou převahu ve prospěch vládního tábora. Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) získalo v dolní komoře 109 křesel oproti 97, které má ZANU-PF.

Výsledky prezidentských voleb, v nichž Mugabe v souboji s předákem MDC Morganem Tsvangiraiem usiloval o šestý mandát, nebyly dosud zveřejněny. Tsvangirai se ale přesto prohlásil vítězem.

Od 8. dubna je v Jihoafrické republice. V rozhovoru, který dnes vyšel v kanadském listě The Globe and Mail, řekl, se hodlá vrátit do vlasti, ale nikoli předčasně, protože tam mu hrozí zatčení a útok. „Nemá smysl vrátit se do Zimbabwe a nechat se zatknout. Pak bych nemohl být nic platný. Co chcete dělat? Chcete mrtvého hrdinu?“ prohlásil.

Intenzivně se prý věnuje diplomacii, aby dosáhl Mugabeho sesazení. „Snažím se získat mezinárodní podporu a zajistit, aby Zimbabwe zůstalo v mezinárodním povědomí,“ řekl. Ze Zimbabwe se stále častěji ozývají hlasy, aby se vrátil.  

Vítězství v prezidentských volbách mu přiznaly nezávislé organizace i sama vláda. Není však jasné, zda získal absolutní většinu hlasů, aby se nemuselo konat druhé kolo voleb. To ovšem opozice odmítá, protože se obává, že by Mugabe jejich výsledek zfalšoval. Ani tři týdny po volbách komise nezveřejnila výsledky hlasování, a to přes snahu opozice dosáhnout zveřejnění soudní cestou.

Volební komise sdělila, že povolí u přepočítávání účast několika zahraničních pozorovatelů. Západ se totiž, podobně jako zimbabwská opozice, obává, že se Mugabe pokouší změnit výsledky voleb ku prospěchu své strany ZANU-PF.