Boje v Somálsku pokračují, Etiopie kvůli nim přerušila styky s Katarem

Mogadišo - Při bojích mezi radikálními islamisty a somálskými vládními silami zemřelo v Mogadiše o víkendu 85 lidí. Separatisté ze Svazu islámských soudů - podle některých napojení na al-Káidu - chtějí z částí několika států vytvořit takzvané velké Somálsko. Etiopie, která podporuje somálskou vládu, dnes kvůli konfliktu přerušila diplomatické styky s Katarem - viní ho totiž, že podporuje radikální islamisty.

Obyvatelé Mogadiša tvrdí, že se boje od soboty značně vystupňovaly a obě strany posílily svoje pozice. Prozatímní vláda se snaží potlačit prohlubující se islamistické povstání provázené každodenními útoky na spojenecké somálsko-etiopské jednotky.

Podle nevládní organizace zahynulo loni v somálském konfliktu 6500 lidí a 1,5 milionu se ocitlo bez domova. Premiér Nur Hassan Hussein dnes na tiskové konferenci obhajoval operace vládních vojsk, podporovaných etiopskými silami, proti povstalcům. „Přejeme si mír a děláme kvůli tomu všechno, ale je třeba bojovat proti všem, kdo dávají přednost násilí,“ řekl.

Přechodná vláda v Somálsku a Etiopie se potýkají s islamistickými povstalci od počátku loňského roku, kdy z Mogadiša vyhnaly milice Svazu islámských soudů, které chtěly v zemi zavést islámské právo šaría.

Somálsko nemá funkční vládu od roku 1991, kdy povstalecké klany svrhly prezidenta Mohammeda Siada Barreho, jenž vládl zemi od roku 1969. Poté začaly klany bojovat mezi sebou. Nynější prozatímní vláda je od roku 1991 čtrnáctým pokusem o obnovení centrální vlády v Somálsku, avšak v práci jí brání především občanská válka.