Turecká armáda opět zaútočila na kurdské povstalce v Iráku

Istanbul/Bagdád - Turecká armáda dnes oznámila, že v noci podnikla vzdušné a dělostřelecké údery proti kurdským separatistům v severním Iráku v reakci na povstalecký útok na vojenskou základnu. Armádní prohlášení označuje údery za intenzivní a efektivní, prý nezpůsobily žádnou újmu kurdským civilistům.

Terčem bombardování byla oblast těsně za hranicí, kam se povstalci ze Strany kurdských pracujících (PKK) údajně stáhli po pátečním útoku na vojenské stanoviště turecké armády v provincii Hakkari. Žádné podrobnosti o počtu zabitých, ani o zničených cílech turecká armáda neuvedla.

Ankara zvýšila tlak na PKK po únorové pozemní operaci, při které turečtí vojáci na osm dní pronikli i na irácké území a podle tureckých zdrojů zabili 240 rebelů, přičemž turecká armáda prý přišla o 27 mužů. Irák, ale i další země tureckou ofenzivu ostře kritizovaly. Podle Ankary ale jde o oprávněný krok, protože PKK má prý na severu Iráku nejméně 2000 bojovníků, kteří odsud útočí na turecké území.

PKK, kterou Turecko, Spojené státy a Evropská unie považují za teroristickou organizaci, bojuje od roku 1984 za autonomii jihovýchodního regionu Turecka obývaného převážně Kurdy. Konflikt si už vyžádal přes 37.000 mrtvých.