Někteří Američané věří, že vakcinace vyvolala u jejich dětí autismus

Washington - Dvě americké rodiny tvrdí, že konzervační látka ve vakcínách způsobila jejich dětem autismus. Případ rodiče dovedli k federálnímu soudu. Vědci ale nařčení odmítají a varují před šířením poplašných zpráv.

 

Podle rodičů byly jejich děti normální zdravá miminka. Před druhým rokem se u nich ale projevil autismus. „Nejhorší bylo, když se nám přestal dívat do očí, jako by zmizel před světem,“ uvedla jedna z matek.

U obou dětí bylo zjištěno, že se v jejich těle nachází nadměrné množství rtuti, která poškozuje mozek. Rodiče argumentují, že příčinou autismu u jejich dětí je konzervační látka Thimerosal, která obsahuje právě rtuť. Tato teorie je předmětem spekulací už dlouhou dobu a Thimerosal se možná i z tohoto důvodu přestal u dětských vakcín používat.

Eventuální spojitost mezi Thimerosalem a autismem nyní prověřuje speciální komise. Proti je ale vláda i většina vědců. Ti se navíc obávají, že podobné kauzy odradí rodiče od očkování dětí proti nebezpečným nemocem. Potvrzuje i Anne Schuchatová z Centra pro kontrolu a prevenci nemocí: „Je důležité, aby rodiče věděli, že vláda neuznává souvislost mezi očkováním a autismem.“

V případě, že soud uzná alespoň nepřímý a náhodný vztah, dostanou rodiny odškodnění ze speciálního federálního fondu financovaného z daní za očkování. Jejich případ by se navíc stal precedentem pro více než pět tisícovek dalších rodin, které si také stěžovaly.

Konzervační látka Thimerosal
Konzervační látka Thimerosal