Bush: Nelze připustit, aby Írán získal jaderné zbraně

Jeruzalém - George Bush by považoval za neodpustitelnou zradu na příštích generacích, pokud by svět dovolil, aby Írán získal jaderné zbraně. Americký prezident podle agentury AP hodlá tuto myšlenku zdůraznit v projevu v izraelském parlamentu, který se očekává dnes ve 13:00 SELČ.

„Připustit, aby čelný světový sponzor terorismu vlastnil nejvražednější zbraň, by bylo neprominutelnou zradou vůči budoucím generacím. Svět nesmí ve jménu míru dovolit, aby Írán měl jaderný arzenál,“ řekne údajně Bush, který stojí v čele mezinárodní kampaně s cílem diplomaticky izolovat Teherán kvůli jeho jaderným ambicím.

„Amerika je s vámi zajedno v tom, že je rozhodně proti jaderným zbrojním ambicím Íránu,“ chystá se Bush podle AP říci izraelským poslancům během druhého dne návštěvy židovského státu. Bush do Izraele přicestoval ve středu, aby se zúčastnil oslav 60. výročí vzniku židovského státu a pokusil se posunout kupředu izraelsko-palestinská mírová jednání.

V chystaném projevu v Knesetu Bush podle AP podtrhne, že Spojené státy pojí s Izraelem nezničitelné pouto. „Někteří lidé naznačují, že pokud by USA přerušily styky s Izraelem, veškeré naše problémy na Blízkém východě by zmizely,“ citovala AP v předstihu z Bushova projevu. Takové tvrzení je ale podle amerického prezidenta „omšelý argument z propagandy našich nepřátel a Amerika jej bezvýhradně odmítá“.

Před plánovaným projevem k zákonodárcům Bush navštívil starobylou izraelskou pevnost Masada. Ta pro mnohé Izraelce nepřestává být symbolem bojovného ducha Židů. Podle legendy se před 2000 lety do tehdejšího zimního paláce krále Heroda uchýlilo 960 židovských rebelů. Římští legionáři pevnost obléhali několik měsíců a když nakonec prolomili hradby, Židé se navzájem pozabíjeli, než by se vydali nepříteli do rukou.