Rakousko v červnu kvůli Euru obnoví pohraniční kontroly

Vídeň - Všichni, kdo budou v období od 2. června do 1. července cestovat do Rakouska nebo přes rakouské území projíždět, by si měli vzít na cestu znovu pasy nebo některý z mezinárodně dohodnutých průkazů totožnosti. V případě českých občanů se tedy v tomto ohledu nic nemění a mohou do Rakouska i v červnu cestovat pouze s občanským průkazem. Důvodem pro dočasné obnovení pohraničních kontrol je konání fotbalového mistrovství Evropy.

Skutečnost, že Rakousko využije možnosti, kterou mu dávají ve výjimečných případech schengenské dohody, a dočasně kontroly na hranicích obnoví, je známá již delší dobu. Dnes představitelé ministerstva vnitra ve Vídni oznámili bližší podrobnosti a především přesný termín, kdy bude Rakousko znovu na hranicích kontrolovat cestující jako před 21. prosincem loňského roku. Tehdy byl schengenský prostor bez kontrol rozšířen i na čtyři zbývající rakouské sousedy - Česko, Slovensko, Maďarsko a Slovinsko. 

Šéf příslušného oddělení ministerstva plukovník Günter Schnittler uvedl, že kontroly se budou zaměřovat nejen na potenciální chuligány a další problémové fanoušky při Euru 2008, ale i na ilegální přistěhovalce, kteří by mohli využít zvýšeného provozu na hranicích k pronikání do země. Zároveň však zdůraznil, že Rakousko chce co nejméně ovlivnit přepravu osob přes hranice a že kontroly nebudou zavedeny po celou uvedenou dobu plošně, ale vždy jen dočasně a na vybraných místech.

V případě nových členských zemí schengenského prostoru budou prostě využita dřívější zařízení a znovu otevřeny kontrolní stanice na hranicích, v případě Itálie a Německa pak budou fungovat jakési pojízdné stanice, řekl Schnittler. Na všech těchto stanovištích je v uvedené době třeba počítat s pasovou kontrolou, a tak by si cestující měli s sebou vzít pasy. Na kterých místech a ve kterých dnech se budou kontroly konkrétně konat, bude oznámeno dodatečně.

Kritiku ze strany českých řidičů i politiků, podle níž jsou prý Češi při kontrolách v blízkosti rakouských hranic často šikanováni, dnes rozhodně odmítl rakouský ministr vnitra Günther Platter. Prohlásil, že do vnitřních bezpečnostních opatření si Rakousko nenechá od Česka mluvit.

České ministerstvo vnitra dnes v reakci uvedlo, že je o rakouských
opatřeních po dobu konání mistrovství Evropy v kopané informováno a že
obnovení kontrol na hranicích se týká všech sousedních států Rakouska,
nikoli jen České republiky.

O obnovení pohraničních kontrol uvažuje i Itálie

Italská média o víkendu informovala, že nový italský ministr vnitra chce v zemi obnovit pohraniční kontroly, přestože Itálie je členem schengenského prostoru volného pohybu osob. Opatření je součástí balíku návrhů, které mají v Itálii potlačit zločinnost a nezákonné přistěhovalectví.

Krok je prý zaměřen hlavně proti rumunským přistěhovalcům a Romům z východní Evropy, kteří jsou obviňováni ze zločinnosti v Itálii. Rumunsko, které se loni stalo členem EU, není členem Schengenu. Podle italských úřadů se však Rumuni dostávají do země bez kontrol přes sousední státy, které v Schengenu jsou. 

Rumunský premiér Calin Popescu Tariceanu v této souvislosti vyzval italskou vládu, aby neomezovala práva rumunských občanů na cestování do Itálie. Poukázal na právo občanů zemí Evropské unie volně cestovat po unii a zdůraznil, že je třeba dělat rozdíl mezi Romy a Rumuny obecně. 

V Itálii je kolem 560 000 Rumunů, což je kolem jednoho procenta italské populace. Z italských statistik vyplývá, že Rumuni se v Itálii dopouštějí hlavně vražd, sexuálního násilí a krádeží. Nová vláda slíbila, že zasáhne proti imigrantům a vyhlásí nová pravidla pro vstup do země, která se budou týkat i občanů zemí EU.

Pravidla schengenského prostoru umožňují dočasné znovuzavedení kontrol jen z důvodů, které se týkají veřejného pořádku nebo národní bezpečnosti. Některé členské státy je v minulosti přechodně uplatnily například při mezinárodních summitech či jiných ostře sledovaných událostech.