Kvůli změně klimatu bude Barma čelit dalším cyklonům

Rangún - Obavy, že v nadcházejících dnech Barmě poničené cyklonem Nargis hrozí další větrná smršť, se nepotvrdily. Zemi ale budou dál trápit silné deště. A podle meteorologa Jana Pavlíka se bude situace v oblasti kvůli globálnímu oteplování zhoršovat. Barmu by tak v budoucnu mohly pravidelně zasahovat větrné smrště podobné cyklonu Nargis.  

Cyklony se v poslední době vyskytují v oblasti často, i když v minulosti tomu tak nebylo. Od roku 2006 počet cyklonů výrazně vzrostl. „Je to citlivá reakce klimatu na globální oteplování,“ tvrdí meteorolog Jan Pavlík. Ten varoval, že vzhledem k tomu, že cyklon Nargis přišel teprve na začátku sezony monzunů, může Barmu zasáhnout v nadcházejících měsících další podobná větrná smršť. Oblast bude nyní čelit i vytrvalým intenzivním dešťům.

Barma po řádění cyklonu Nargis stále odmítá do země vpouštět humanitární pracovníky, podle odborníků je ale na účinný zásah už pozdě. Pomoc přitom potřebují miliony postižených. Zatímco odhady mezinárodních organizací hovoří o více než 100 tisících obětí, Barma jich přiznala 34 tisíc.

Junta už několikrát prohlásila, že nepotřebuje zahraniční pomoc. Barma přijme pouze třicet thajských lékařů, jimž patří primát stát se prvním zahraničním týmem pomáhajícím v Barmě. Působit v zemi mohou ale jen dva týdny.

Nyní se úřady starají o to, aby se nerozšířily infekční choroby, pohřbívají se mrtví. Pomoc údajně proudí do oblastí, kam ještě dodávky nedorazily. Sedmdesát procent obyvatel ale stále na pomoc čeká.