Nejméně sto mrtvých při požáru ropovodu v Nigérii

Lagos (Nigérie) - Nejméně sto lidí přišlo o život a desítky dalších utrpěly zranění při požáru, který dnes vypukl na poškozeném ropovodu na předměstí Lagosu v jihozápadní Nigérii. Většina z mrtvých přišla o život v panicky prchajícím davu.

Potrubí ropovodu poškodil bagr, který pracoval na stavbě silnice. Oheň se rychle šířil obcí Ijegun a v plamenech se ocitly i domy a školy v celé oblasti. Hasiči stále ještě s plameny bojují.

„Podařilo se nám zachránit přes dvacet zraněných lidí a dopravit je do nemocnice k ošetření,“ řekl člen Červeného kříže. Některým lidem se podařilo z hořících domů narychlo uniknout, v dalších ale jejich obyvatelé zůstali jako v pasti. Ty se snaží zachránit především dobrovolníci.

Většinu požárů na nigerijských ropovodech mají na svědomí zloději, kteří potrubí schválně navrtávají a pak surovinu prodávají. Ačkoliv Nigérie patří k předním vývozcům ropy na světě, její obyvatelé paradoxně trpí nedostatkem paliv. A následně pak neváhají riskovat životy, aby ropu získali. Potrubí obvykle navrtávají malé skupinky organizovaných zlodějů, pak se však k místu vydají obyvatelé z oblasti. Nezřídka si při čekání, než jim do nádoby ropa nateče, zapálí cigaretu, mnozí si svítí otevřeným ohněm.