Přelomový verdikt: Kalifornský soud umožnil sňatky homosexuálů

San Francisco - Velkého vítězství dnes dosáhli američtí homosexuálové. Nejvyšší soud Kalifornie rozhodl, že stát nemůže zakázat sňatek osob stejného pohlaví. Podle verdiktu jsou nynější kalifornská ustanovení omezující manželství jen na páry osob opačného pohlaví neústavní. Rozhodnutí soudu může mít důsledky pro celé Spojené státy.

Soud argumentuje tím, že odpírání tradiční definice manželství je v naléhavém zájmu státu. „Kalifornie nyní uznává, že schopnost jednotlivce mít láskyplný a dlouhodobý vztah a odpovědně se starat o děti nezávisí na sexuální orientaci jednotlivce,“ zdůraznil soud.

Schwarzenegger rozhodnutí respektuje

Kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger už dvakrát vetoval návrhy zákonů, které sňatek homosexuálů umožňovaly. Dnes však vydal prohlášení, v němž zdůraznil, že respektuje rozhodnutí soudu a „nepodpoří dodatek k ústavě, který by jeho verdikt zvrátil“.

Stížnost, která se dostala ke kalifornskému nejvyššímu soudu podalo město San Francisco a dvě desítky homosexuálních a lesbických párů už v roce 2004. Nelíbilo se jim, že soud nižší instance zastavil svatby homosexuálů na sanfranciské radnici.

Před soudní budovou stoupenci sňatků homosexuálů po oznámení verdiktu oslavovali a jásali. „Dnes je historický den. Dnes udělal stát Kalifornie obří krok k tomu, aby každý - nejen v Kalifornii, ale v celé zemi -, měl stejnou ochranu práva,“ řekl právní zástupce města San Francisco Dennis Herrera. 

Zastánci práv homosexuálů předvídají, že verdikt bude mít velký vliv na celou zemi. „Rozhodnutí v Kalifornii bude mít velký dopad na New Jersey. Jsme tu blíže než kdy dřív k tomu, aby se stalo prvním státem, kde by se právně ustanovilo, že manželství gayů jsou rovnoprávná těm heterosexuálním,“ myslí si Steven Goldstein, předseda organizace Garden State Equality.

Verdikt může být anulován

Dnešní verdikt ale může být anulován. Koalice konzervativních skupin usiluje o to, aby se při listopadových volbách hlasovalo o zákazu sňatku homosexuálů. Pokud by se kalifornští voliči rozhodli pro toto opatření, rozhodnutí soudu by přestalo platit. „Soud neřekl poslední slovo. To budou mít až voliči,“ varuje jeden ze zástupců konzervativců Brian Brown.

Ve Spojených státech uznává sňatek homosexuálů jen Massachusetts. Státy Connecticut, New Hampshire, New Jersey a Vermont umožňují svazky lidí stejného pohlaví. Ty ale nemají stejnou právní ochranu jako manželství. V Kalifornii, stejně jako na Havaji, v Maine, ve státě Washington a v Oregonu, mohou nyní homosexuálové uzavírat partnerství, které jim poskytují některá práva manželů. Voliči 26 amerických států schválili ústavní dodatky zakazující manželství homosexuálů.