Zimbabwe čekají další volby, násilí se stupňuje

Harare - OSN varuje, že politické násilí v Zimbabwe se začíná dostávat na kritickou úroveň. Jeho hlavním terčem jsou odpůrci režimu prezidenta Roberta Mugabeho. Varování přichází v době, kdy se má vůdce opozice Morgan Tsvangirai znovu utkat ve volbách s Mugabem.

V Zimbabwe k násilí dochází už od osmdesátých let a jeho největší obětí je většinové černošské obyvatelstvo. V současnosti se na něj upozorňuje proto, že se chystá druhé kolo voleb, které je však zbytečné. Celý svět ví, že první kolo skončilo porážkou Mugabeho. 

„Uspořádat jakési kvazivolby, které stejně nezískají legitimitu, znamená jen prodlužovat režim, o kterém každý ví, že brzy skončí. Mugabemu už je totiž 83 let a obyvatelé Zimbabwe se dožívají průměrně 37 let,“ poznamenává Bořivoj Hnízdo, politolog z Fakulty sociálních věd UK. 

Mugabe má velkou podporu na venkově, protože dal obyvatelům země vzdělání. Zimbabwe má od jeho nástupu dobré výsledky v oblasti šíření gramotnosti. Městské obyvatelstvo se však obrátilo proti němu, protože ekonomicky zemi zruinoval.