Barmská vláda pustila do země několik zahraničních zdravotníků

Rangún - Do Barmy dnes z Thajska přicestovala další skupina z celkem stovky zdravotníků, kterým vojenská junta povolila vstup do země. Povilila také několika diplomatům z Rangúnu prohlédnout si nejhůře postižené oblasti země, které zdevastoval cyklon Nargis. Delta řeky Iravadi však nadále zůstává zapovězena zahraničním novinářům.

 

Britský premiér Gordon Brown kritizoval juntu za to, že brzdí mezinárodní pomoc postiženým, a označil její postup za nelidský. Rozhořčení vyjádřila také Francie. Postup Barmy je podle ní na pokraji zločinu proti lidskosti.

Barmské úřady oficiálně odhadují počet obětí cyklonu na téměř 78.000, dalších asi 56.000 osob se pohřešuje. V deltě řeky Iravadi cyklon zasáhl na 2,5 milionu lidí.

„Je to nelidské. Vlivem přírodní katastrofy vznikla neudržitelná situace. Nedbalostí, zanedbáním a nelidským zacházením se z ní stává katastrofa zaviněná člověkem. Odpovědnost za to nese barmský režim a ten musí nést dpovědnost,“ řekl stanici BBC Gordon Brown.

Britská vláda prý uvažuje o možnosti dopravit pomoc k lidem ze vzduchu a házet potřeby z letadel a vrtulníků. „Nevylučujeme žádný způsob pomoci, chceme ji dostat přímo k postiženým,“ řekl premiér.

U barmského pobřeží kotví francouzské a americké lodi s velkým množstvím humanitární pomoci. Francie rozhořčeně odmítla tvrzení junty, podle níž je francouzská loď čekající v mezinárodních vodách vojenská. Podle Paříže je na její palubě 1500 tun potravin a léků. Francouzský zástupce při OSN Jean-Maurice Ripert řekl, že to, že barmská vláda odmítá dopravit pomoc k postiženým, je zločinem proti lidskosti.

Francouzské ministerstvo obrany dnes oznámilo, že Paříž vyjednává s vojenskou vládou o možnosti pomoci lidem v nejpostiženější oblasti, v deltě řeky Iravadi. Francouzi prý mají dost pomoci na to, aby mohli poskytnout jídlo pro 100.000 lidí po dobu dvou týdnů.

Podle spolupracovnice BBC, která se do delty dostala, prý na místě nejsou známky téměř žádné pomoci poskytnuté tento týden. Říční břehy prý lemují nafouklá těla mrtvých, lidé přežívají s minimálním množstvím rýže. Tým agentury Reuters jižně od Rangúnu projížděl po silnici, kterou v délce mnoha kilometrů lemují davy žebrajících lidí.  

Z Thajska dnes odletělo do Rangúnu 18 lékařů a 12 zdravotních sester vojenským letounem, který převážel také zdravotní materiál. Zdravotníci mají dvoutýdenní víza a mají pomáhat postiženým na předměstí Rangúnu. Celkem smí do země přijet stovka asijských zdravotníků. Na místě je zatím pouze skupina indických lékařů.

Zahraniční experti se obávají, že pokud se dodávky pomoci nezvýší a nedostanou se v pořádku k cílovým skupinám, počet obětí se bude dále zvyšovat; podle britských odborníků se může vyšplhat až ke 200.000.

Situaci v deltě Iravadi si směli zahraniční diplomaté obhlédnout z paluby
vrtulníku. „Nečekáme, že získáme skutečný a kompletní obrázek o situaci,“ řekl jeden z diplomatů ještě před letem. Koordinátor humanitární pomoci OSN John Holmes má v neděli navštívit Rangún a pokusí se přesvědčit juntu, aby pustila zahraniční pomoc k postiženým. Zatím ale není jasné, s kým bude Holmes jednat.