Svítá naděje, že Barma přijme zahraniční pomoc

Bangkok - Po více než čtrnácti dnech od chvíle, kdy velkou část Barmy zpustošil cyklon Nargis, se o víkendu objevila naděje, že tamní úřady přece jenom přijmou nabízenou zahraniční pomoc. Vyjednávají o tom diplomaté i zástupci humanitárních misí. Poblíž Barmy čekají s tunami humanitárních potřeb britská, francouzská i americká plavidla. Nargis si vyžádal 128.000 mrtvých a pohřešovaných, postiženo je přes dva milionu lidí a podle nejnovějších zpráv hrozí smrt hladem 30.000 podvyživených dětí.

Junta prozatím drží většinu cizinců v Rangúnu a na místech zkázy pomáhá především domácí personál a armáda. Až v sobotu vláda povolila asi sedmi desítkám diplomatů zhlédnout nejpostiženější část země - deltu řeky Iravadi. I když o tom, co moli cizinci zhlédnout, rozhodla sama, podle účastníků to přece jen poskytlo obraz o rozsahu zkázy. V sobotu také do Barmy přicestovalo 30 thajských zdravotníků a povolení k příjezdu dostalo také 50 Indů.

Pomoc dorazila jen ke třetině postižených cyklonem Nargis 

Jen třetina obětí cyklonu Nargis zatím dostala potřebnou humanitární pomoc. Oznámil to Světový program pro výživu (WFP). Barmská vojenská vláda stále brání tomu, aby otevřela zemi humanitárním pracovníkům a potřebnému materiálu ze zahraničí.

Podle WFP dorazily dodávky rýže a fazolí k 212.000 ze 750.000 lidí, kteří se prý po řádění tropické bouře Nargis ocitli zcela bez prostředků. „To nestačí. Jsou velké počty lidí, kteří ještě nedostali vůbec žádnou pomoc,“ řekl mluvčí této organizace OSN Marcus Prior s tím, že humanitární pracovníci, kteří dodávky pomoci zajišťují, pracují 24 hodin denně.

Děti v Barmě trpí akutní podvýživou 

Mezinárodní organizace Save the Children (Zachraňte děti) varuje, že tisíce dětí zemřou do dvou až tří týdnů hladem, pokud se k nim nedostane rychle potravinová pomoc.

„Mnoho dětí v postižených oblastech nyní trpí vážnou akutní podvýživou, což je nejvážnější forma hladu,“ řekla šéfka operačního týmu organizace Jasmine Whitbreadová. „Když se lidé dostanou do tohoto stadia, hrozí jim během několika dní smrt.“

Organizace tvrdí, že v deltě řeky Iravadi trpělo akutní podvýživou na 30.000 dětí mladších pěti let už před cyklonem, který zemi postihl 2. května.

Junta zakazuje dovoz telekomunikačních prostředků a nekomunikuje 

Organizace spojených národů upozorňuje, že vojenská vláda zakazuje dovoz komunikačních prostředků a komplikuje už tak obtížné kontakty mezi pracovníky humanitárních organizací. Veškeré komunikační zařízení se musí kupovat přes barmské ministerstvo pošt a komunikací. Každá agentura má právo maximálně na deset telefonů v ceně 1500 dolarů za kus.

Generální tajemní OSN Pan Ki-mun, kterému se nepodařilo telefonicky spojit s barmskými generály, vysílá do oblasti svého zástupce. John Holmes by měl přijet do Barmy dnes večer a zjistit, jaká je ve skutečnosti situace a co lze ještě udělat pro postižené.

Podle oficiálních údajů cyklon nepřežilo 78.000 lidí a dalších asi 56.000 osob se pohřešuje. Mezinárodní červený kříž odhaduje počet obětí na 128.000 a upozorňuje, že toto číslo se může ještě hodně zvýšit v důsledku hladu a nemocí. Celkově živelná pohroma postihla na 2,5 milionu lidí.