Americký voják, který prostřílel korán, byl odvelen z Iráku

Bagdád - Americký voják, který v Iráku prostřílel výtisk koránu, byl odvelen ze země. Velitelé jednotky americké armády se obyvatelům vesnice údajně přišli osobně omluvit. Čekaly na ně ale stovky rozhořčených lidí. O incidentu informovala americká televize CNN.

Armádní mluvčí Bill Buckner řekl, že když iráčtí policisté před týdnem našli u americké střelnice v Radvaníji kulkami prošpikovaný korán, nařídila armáda okamžitě incident vyšetřit. Uvnitř výtisku byly také kresby, ale nepodařilo se objasnit, zda vojáci použili korán jako cvičný terč.

Armáda incident považuje za vážný a velitelé se přišli do Radvaníji v sobotu omluvit. Když ale vešli na místní policejní stanici, čekalo je několik set rozhořčených příslušníků místních kmenů. „Jsem čestný muž. Máte mé slovo, že se to už nebude víckrát opakovat. Hledím vám dnes s pokorou do očí a prosím, abyste mým vojákům odpustili,“ řekl jim generálmajor Jeffery Hammond.

Viník byl z Iráku odvelen zpět do USA. Armáda také vydala prohlášení, v němž ujišťuje o svém respektu k islámu i koránu.

Na severu Iráku pokračuje operace proti zbytkům irácké Al-Káidy. Americká armáda dnes oznámila, že se podařilo zatknout dva významné velitele této skupiny a zabránit připravovanému sebevražednému atentátu. Irácká armáda už v sobotu informovala o tom, že její vojáci zatkli v Mosulu a okolí 1000 teroristů a zabavili stovky zbraní. Vláda dala ozbrojencům deset dní na to, aby zbraně dobrovolně složili, a slíbila jim za to finanční vyrovnání.

Severoirácká provincie Ninive a její středisko Mosul jsou považovány za poslední baštu Al-Káidy v Iráku.