Barma vpustí do země humanitární pracovníky a oplakává oběti cyklonu

Singapur - Barmská junta vyhlásila třídenní smutek za oběti cyklonu Nargis. Ten na jihozápadě země udeřil před 17 dny, 78 tisíc lidí zemřelo, dalších 55 tisíc se stále pohřešuje. Podle analytiků by státní smutek po vzoru Číny zasažené ničivým zemětřesením mohl naznačovat uvolnění v zemi. Junta už také prohlásila, že umožní do země vstup zahraničním humanitárním pracovníkům. Kromě záchranářů pustí junta ve středu do Barmy i generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna, který chce v neděli uspořádat dárcovskou konferenci.

Už dříve během dneška náměstek generálního tajemníka OSN pro humanitární záležitosti John Holmes krátce navštívil deltu řeky Iravadi, oblast Barmy nejvíce postiženou nedávným řáděním cyklonu Nargis. Vojenská junta, která sem dosud téměř všem cizincům přístup zakazovala, mu povolila přelet vrtulníkem nad územím, kde statisíce obyvatel strádají hladem a nemocemi a nemají ani provizorní přístřešky.

Podle zdroje z OSN se Holmes po návratu do Rangúnu sejde se zástupci mezinárodních humanitárních organizací. Kromě toho by měl vedení junty předat dopis od generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna s návrhy, jak by OSN mohla Barmu podpořit, pokud jde o naléhavou i dlouhodobou pomoc postiženým oblastem.

Vůdce junty Than Šwei podle mluvčí OSN Michele Montasové doposud odmítal odpovídat na Panovy telefonáty i dopisy. Nicméně junta, jež dosud odmítala vyjít OSN vstříc, nyní povolila cestu do delty i Pan Ki-munovi, který má do Barmy přiletět ve středu.

V noci na dnešek do Barmy přiletělo pět desítek čínských lékařů, kteří se připojí k indickým a nepálským kolegům. V deltě Iravadi se dnes už pustilo do práce 30 thajských lékařů a sester.

V blízkosti barmských teritoriálních vod jsou připravena britská, americká a francouzská plavidla s humanitární pomocí, junta ale zatím nechtěla do země pouštět západní pomoc. Přitom například na francouzské lodi Le Mistral je tisíc tun humanitární pomoci, která by stačila pro 100 000 lidí na dva týdny, a přístřešky pro 60 000.

Avšak Lord Malloch-Brown z britského ministerstva zahraničí oznámil, že už je velmi blízko dohoda s juntou, aby se západní plavidla mohla připojit k záchranným pracím, zejména pokud budou zapojeni asijští prostředníci. V současnosti v postižené oblasti hrozí druhá smrtící vlna - tentokrát jsou ohroženy především desetitisíce dětí, které nemají ani pitnou vodu a provizorní střechu nad hlavou.

Barmské sdělovací prostředky odmítají kritiku namířenou na způsob, jakým se junta ke katastrofě staví. Státní televize ukazovala Than Šweie při inspekci dodávek a utěšování obětí v relativně čistém stanovém táboře.

V zoufalých podmínkách se nachází asi dva a půl milionu postižených Barmánců, kterým chybí nejen jídlo a pitná voda, ale i přístřešky na ochranu před neutuchajícími monzunovými lijáky, léky a hygienická zařízení.

Řádění cyklonu Nargis ze začátku května nepřežilo 78 000 lidí a dalších téměř 60 000 je pohřešováno. Právě kvůli vysokému počtu obětí vyhlásila Barma - podobně jako Čína - třídenní smutek.