Na předáka zimbabwské opozice prý čekalo 18 odstřelovačů

Harare - Opozice v krizí zmítaném Zimbabwe dnes obvinila vládní vojenské výzvědné služby z přípravy atentátu na vůdce opozice a prezidentského kandidáta Morgana Tsvangiraie. Ten se měl v sobotu vrátit z ciziny do vlasti, aby zde zahájil kampaň před druhým kolem prezidentských voleb. Svůj příjezd ale odložil, když byly odhaleny plány na jeho zabití.

„Víme, že na Tsvangiraie čekalo 18 odstřelovačů, které vyslalo vedení vojenské rozvědky,“ prohlásil podle agentury Reuters na tiskové konferenci v keňském Nairobi zástupce Hnutí pro demokratickou změnu (MDC) Tendai Biti.

Tsvangirai se měl v sobotu zapojit do předvolební kampaně před rozhodujícím druhým kolem prezidentských voleb, které se mají konat 27. června. Tendai Biti s poukazem na možné ohrožení životů lidí, kteří informace poskytli, médiím neprozradil žádné další podrobnosti o plánovaném komplotu a neuvedl ani nové datum příjezdu Tsvangiraie do země. Prohlásil nicméně, že to bude velmi brzy.

V březnových parlamentních volbách zvítězilo MDC a v současně konaných prezidentských volbách vyhrál kandidát MDC Morgan Tsvangirai. Nezískal ale nadpoloviční většinu hlasů, a rozhodnout proto musí druhé kolo voleb. Vítězství opozice v parlamentních volbách  ukončilo desítky let trvající vládu strany Vlastenecká fronta (ZANU-PF) dosavadního prezidenta Roberta Mugabeho.

Obyvatelé Zimbabwe doufají, že červnové volby pomohou ukončit politický a ekonomický chaos, v němž se země během vlády prezidenta Mugabeho ocitla. Inflace dosahující 165 000 procent, 80procentní nezaměstnanost, chronický nedostatek jídla a pohonných hmot vyhánějí ze země tisíce lidí.

Volební plakát v Zimbabwe
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24