UNICEF: Etiopské děti trpí hlady - kvůli pomoci Číně a Barmě

Addis Abeba - Dětský fond OSN UNICEF upozorňuje na další velkou humanitární krizi. Šest milionů dětí v Etiopii je podle něj ohroženo akutní podvýživou. Humanitární organizace pro ně nemají peníze, protože dárci posílají pomoc obětem živelních katastrof do Barmy a Číny.

Etiopie hledí po několika letech znovu do tváře hladu. Deště, umožňující druhou sklizeň zemědělských plodin, letos nepřišly. Pro zemi, které chybí zásoby potravin, to znamená bídu, zejména v době prudkého růstu cen základních potravin na světových trzích. Nejvíce trpí děti.

Zemědělec Ibro Bekeri Yusuf šel půl dne pěšky do nemocnice UNICEF v Bissidimu na východě země - přinesl  vážně nemocnou podvyživenou dcerku Khesnu: „Mám sedm dětí. Vedlo se nám dobře, dokud ceny všeho nevyletěly nahoru. A pak ještě nepřišel déšť. Všichni doma strádáme, ale přivedl jsem ji, je na tom nejhůř.“

Podvýživou bude trpět šest milionů dětí

Programy etiopské vlády a OSN snížily od roku 2000 úmrtnost etiopských předškoláků o 40 procent. UNICEF přesto registruje ve dvou regionech přes 60 000 dětí, jako je Khesna. Bez okamžité specializované výživy zemřou, s ní ale mají dobré vyhlídky. „Při kvalitě péče v tomto centru tu Khesna zůstane pět až deset dní, dokud jí nezmizí všechny otoky. Pak ji budeme moci propustit domů se zásobou zvláštní výživy obohacené o léky,“ říká vedoucí výživového centra UNICEF Samson Dessie. 

V příštích měsících podle UNICEFu akutní podvýživa zasáhne 6 milionů etiopských dětí. Organizace nemá peníze na doplňkovou stravu a žádá dárce o 10 milionů dolarů na překonání nejhoršího období.