V Jemenu vědci objevili stopy dinosauřího stáda

Londýn - První stopy dinosaurů na Arabském poloostrově vůbec objevil v Jemenu mezinárodní tým badatelů. Své šlépěje zde do dávných bahnitých břehů otisklo stádo jedenácti dlouhokrkých sauropodů a jeden ornitopod, kteří touto oblastí procházeli před zhruba 150 miliony let. Vyplývá to ze studie zveřejněné dnes ve vědecké revue PLoS ONE.

Před miliony let oblast Madar asi 50 kilometrů severně od jemenské metropole Saná ležela na pobřeží a pokrývala ji bahnitá půda. Stopy dinosaurů do ní otištěné posléze překryly usazeniny. Spadají nejspíše do období pozdní jury. Velikost stop se pohybuje od 43 do 70 centimetrů, což napovídá, že skupinu tvořili jedinci v různém věku.

První na stopy narazil před pěti lety jemenský novinář, který snímky zaslal paleontologovi Annemu Schulpovi v nizozemském Maastrichtu. Podle něj „Arabský poloostrov tvořil doposud bílé místo na dinosauří mapě“, a to vinou nezájmu úřadů.

Na poloostrově bylo doposud vykopáno jen velmi málo dinosauřích fosílií, mezi nimi několik kostí v Ománu a snad několik úlomků kostí dlouhokrkých dinosaurů v Jemenu. Odhalené stopy jsou na poloostrově vůbec první.

Býložravý ornitopod se pohyboval po zadních nohách. Rovněž býložraví sauropodi s dlouhým krkem žili v období jury a křídy a pohybovali se ve skupinách. „Je vzácné spatřit takový příklad dinosauřího stáda. V případě ještěrů je to zajímavé sociální chování,“ uvedl Schulp.

Výsledky svého bádání Schulp společně s Nancy Stevensovou z univerzity v americkém Ohiu a Muhammadem Vusabím z univerzity v Saná zveřejnili dnes ve vědeckém časopise PLoS ONE.