Na trh přichází kniha Tanky proti tankům

Praha - Letos uplyne pětatřicet let od Jom-Kipurské války. Útok na Izrael v oblasti Suezského průplavu a na Golanských výšinách tehdy vedl Egypt v kooperaci s dalšími arabskými zeměmi. Překvapivé napadení sleduje kniha Tanky proti tankům, která se právě dostává na pulty knihkupců.

 

Izrael byl tehdy v jeden okamžik napaden jak Egyptem, který měl v oblasti nejsilnější armádu, tak i Sýrií, Jordánskem a Irákem. „Útok byl výborně naplánován a pro Izrael to byla katastrofická situace. Zcela tehdy selhaly hlavně izraelské zpravodajské služby,„ tvrdí prezident Židovského národního fondu ČR Michal Pacovský. Podle něj si nikdo z tehdejší izraelské zpravodajské komunity nedokázal představit, že by spolu mohly tyto země při útoku spolupracovat. „Napadení izraelského území se podařilo velice dobře zamaskovat, nastalo tzv. strategické překvapení,“ říká Pacovský.

Země tehdy útočily společně, protože se domnívaly, že jen tak mají šanci uspět. Stalo se to po sérii několika neúspěšných útoků. První nastal hned na počátku nově vzniklého Izraele v roce 1948, druhý o osm let později v době Suezské krize, kdy Egypt soupeřil proti Izraeli, Velké Británii a Francii kvůli kontrole nad strategickým Suezským průplavem. Šest let před Jom-Kipurskou válkou ještě zaútočil Izrael na Egypt kvůli docházejícím zásobám nafty. Veškeré cesty k palivu totiž měl uzavřeny, především se jednalo o zmiňovaný Suezský průplav.

Knihu Tanky proti tankům napsal brigádní generál Avigdor Kahalami, který v Jom-Kipurské válce velel 77. obrněnému praporu. Kahalami bude v pátek 23. května od 17:30 hostem Interview ČT24.