Moskva nemění svůj postoj k americkému radaru v České republice

Moskva - Vyjednávat o americkém radaru v České republice jel do Moskvy první náměstek českého ministra zahraničí Tomáš Pojar. Tématem setkání byly také vztahy mezi Evropskou unií a Ruskem. Průlom v jednáních podle očekávání nenastal, diskuse však byla podle Pojara velmi otevřená.

„My se bavíme o transparentnosti toho systému, o našem zájmu na tom, aby systém byl transparentní. O spolupráci Ruska v rámci celé jeho architektury,“ uvedl Pojar. Česká strana je podle něj přesvědčena, že vznik systému je společným zájmem ČR, NATO i Ruské federace. „My jsme byli a stále jsme otevřeni debatě o tom systému stejně, jako jsme otevřeni debatě o možných hrozbách. To nadále trvá, výměna názorů a konkrétních informací je cenná pro nás a doufám, že je cenná i pro Rusko,“ dodal.

Česká vláda dnes v Teplicích hlavní česko-americkou smlouvu o vybudování radaru schválila. K ratifikaci parlamentu ji předloží až s druhou, zatím neuzavřenou dohodou o podmínkách pobytu amerických vojáků (SOFA).

Ruská strana podle Pojara nevyslovila oficiálně požadavek, aby ČR souhlasila s trvalou přítomností ruských pozorovatelů u případného amerického radaru v Brdech. Naopak prý měli Rusové zájem vyslechnout si, jak by si zajištění transparentnosti představovala Praha. „My jsme nastínili naši představu, o které jsme přesvědčeni, že transparentnost zajišťuje, tedy věci týkající se výměny dat, obrazu z toho radaru, technických informací i možnost návštěvy na radaru styčných důstojníků nebo vojenských přidělenců,“ vysvětlil diplomat.

Požadavek trvalé přítomnosti ruských pozorovatelů v objektech amerického deštníku v ČR a Polsku vznesl poprvé bývalý ruský prezident Vladimir Putin při své jarní schůzce s americkým protějškem Georgem Bushem v jihoruském Soči.

Diskuse s českou stranou o tomto tématu zatím nezačaly. Na podzim by měl ale do Prahy přicestovat ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. „Já doufám, že ještě před naším předsednictvím v Evropské unii navštíví Prahu. O přesném datu jsme se zatím nebavili, ale je zájem obou stran tuto návštěvu uskutečnit,“ podotkl Pojar. Dnes jednal mimo jiné s náměstkem ministra zahraničí Vladimirem Titovem.

Významnou částí dnešních Pojarových moskevských jednání podle něj byly i diskuse spojené s českým předsednictvím Evropské unie a vyjednáváním o nové strategické smlouvě mezi Ruskou federací a EU.