V gruzínských volbách zvítězila Saakašviliho koalice

Tbilisi - Po sečtení poloviny hlasovacích lístků z parlamentních voleb získalo vládní Sjednocené národního hnutí (UNM), podporujícího prozápadně orientovaného prezidenta Michaila Saakašviliho, 63 % voličských hlasů. Saakašvili již vítězství svého tábora oznámil v médiích a zároveň vyjádřil překvapení nad tím, že je tak výrazné. Gruzínská opozice protestuje, na demonstraci proti údajnému zfalšování voleb se už v noci sešlo v Tbilisi asi tisíc přívrženců opozice. Mezinárodní tým pozorovatelů Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) upozornil na několik drobných nesrovnalostí, v zásadě ale označil průběh voleb za "pozitivní".

Opoziční koalice Sjednocená opozice-Národní rada-Nová práva je druhá. Ke zvolení do parlamentu musí každý subjekt překonat hranici pěti procent hlasů. Tuto hranici podle průběžných výsledků zřejmě ještě překonají dvě formace, a to nedávno založená Křesťanskodemokratická aliance (8,4 procenta) a Strana práce (6,1 procenta). Tato čísla jsou velmi blízká prvním odhadům výsledků, vytvořených na základě odpovědí voličů opouštějících volební místnosti.

Saakašvili označil svou stranu za „drtivého vítěze“ a zdůraznil, že volby byly svobodné a spravedlivé. „Doufám, že to uznají i zahraniční pozorovatelé,“ prohlásil.

Podle pozorovatelů z Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) se úřady snažily dostát mezinárodním standardům, voliči měli široký výběr mezi kandidáty, média představovala rozdílné názory a zákony vcelku nápomáhaly konání demokratických voleb. Avšak kampaň poznamenala obvinění ze zastrašování, státní prostředky pomáhaly některým kandidátům a volební komise a soudy v regionech měly věnovat stížnostem více pozornosti. „Volby nebyly dokonalé, ale proti lednovým prezidentským volbám představovaly pokrok,“ prohlásil šéf pozorovatelské mise Joao Soares.

Opozice protestuje

Opozice trvá na tom, že jde o podvod. „Budeme bojovat o každý hlas, nic jim nedarujeme,“ oznámil na noční demonstraci asi tisícovce přívrženců opoziční předák Levan Gačečiladze. Opozice podle něj bude uskutečňovat své vlastní souběžné sčítání a počká si na konečné výsledky. „Boj pokračuje. Naším cílem je osvobodit Gruzii od tohoto režimu,“ prohlásil na demonstraci David Gamkrelidze, předák jedné ze stran tvořících opoziční koalici. Opoziční vůdci obvinili úřady z manipulace během předvolební kampaně a po oznámení odhadů z podvodu. Gamkrelidze sdělil, že opozice bude usilovat o vypsání nového hlasování.

„V zemi, která není demokratická, nelze mít spolehlivé výsledky při odchodu z volebních místností,“ prohlásila Salome Zurabišviliová, bývalá gruzínská ministryně zahraničí, odvolaná v roce 2005. „Nekonaly se konkurenční sondáže, ale jen tento jediný průzkum zadaný vládními orgány,“ dodala.

Na průběh voleb v Gruzii dohlíželo na 550 mezinárodních pozorovatelů. Dění kolem nich ostře sleduje i zahraničí. V době, kdy se Tbilisi snaží zajistit si podporu západních zemí - kvůli napětí ve vztazích s Ruskem, je hlasování o novém parlamentu považované za test gruzínské demokracie.