Topolánek se během dovolené v Itálii sešel s Berlusconim

Praha/Řím - Premiér Mirek Topolánek (ODS) se sešel se svým italským protějškem Silviem Berlusconim. Schůzku uskutečnil během dovolené, kterou v těchto dnech tráví v Itálii. Hlavním tématem jejich rozhovoru bylo především nadcházející české předsednictví v Evropské unii. Tato klíčová role čeká Topolánkův tým v prvním pololetí příštího roku.

Mluvčí vlády Jana Bartošová dnes v tiskové zprávě informovala o tom, že Topolánek jednal s Berlusconim o mezinárodní situaci, o vzájemných vztazích a o budoucí spolupráci v rámci Evropské unie. „Vyměnili si také zkušenosti z obou zemí, které spojuje nutnost strukturálních reforem,“ uvedla. Neformálního setkání se zúčastnil i ministr dopravy Aleš Řebíček (ODS).

Předseda české vlády se během schůzky také zmínil o své plánované oficiální cestě do Říma, který má navštívit v rámci chystaného turné do hlavních měst států sedmadvacítky.

Dovolenou tráví Topolánek v Itálii na oficiální pozvání Silvia Berlusconiho, uvedl úřad vlády. Podle deníku Právo je premiér na ostrově Sardinie, a to společně se svou partnerkou Lucií Talmanovou a jejich desetiměsíčním synem Nicolasem. Berlusconi má na Sardinii luxusní letní rezidenci, v níž nedávno hostil třeba ruského prezidenta Vladimira Putina. „Sídlo je terčem permanentní kritiky médií, protože Berlusconi se při jeho stavbě neřídil stavebním zákonem a nechal si u něj přistavět i nevkusnou repliku antického amfiteátru,“ napsalo Právo. Mimo úřad by měl být šéf kabinetu do konce příštího týdne.

Dvaapadesátiletý Topolánek žije od minulého roku se svou stranickou kolegyní a místopředsedkyní sněmovny Talmanovou, loni v červenci se jim narodil syn Nicolas. Přitom se dosud nerozvedl s manželkou Pavlou, s níž má dvě dospělé dcery a dospívajícího syna Tomáše. Zásluhou starší dcery Petry je Topolánek už dvojnásobným dědečkem.

Jednasedmdesátiletý Berlusconi se vrátil do premiérského křesla po letošních předčasných volbách, s majetkem ve výši 9,4 miliardy dolarů je rovněž třetím nejbohatším Italem. Kontroverzní pravicový politik, mediální magnát a šéf slavného fotbalového klubu AC Milán je podruhé ženatý, má pět dětí a čtyři vnoučata.