Podle historiků Walęsa spolupracoval za komunistů s tajnou policií

Varšava - Nejznámější polský disident, nositel Nobelovy ceny míru a bývalý prezident Lech Walęsa byl podle historiků z polského Institutu národní paměti agentem tajné komunistické policie s krycím jménem Bolek. Někdejší předák nezávislého odborového svazu Solidarita ale obvinění kategoricky popírá a tvrdí, že mu spolupráci nikdy nikdo nenabízel.

Historici Slawomir Cenckiewicz a Piotr Gontarczyk se chystají minulost bývalého prezidenta odhalit v nové knize, jež by měla vyjít v nejbližších dnech a měla by obsahovat dosud neznámé dokumenty o Walęsovi ze začátku 70. let. „Až se kniha objeví, budu reagovat a potvrdím, že se mýlí. Omluví se mi,“ říká Walęsa, který v roce 2005 obdržel potvrzení, že agentem komunistické tajné policie nebyl. Institut národní paměti mu tehdy udělil takzvaný status poškozené osoby, čímž ukončil spekulace, které šířili jeho oponenti.

Polské reakce na nová fakta se různí. Jedni tvrdí, že tajná policie zfalšovala dokumenty, aby zabránila udělení Nobelovy ceny Walęsovi, jiní tvrdí, že bývalý prezident dostatečně prokázal, že je velkou osobností, a jeho význam případná spolupráce s tajnou policií nikterak nesnižuje. Historikům podle nich nelze zavírat ústa jen proto, že jde o jednu z největších - společně se zesnulým papežem Janem Pavlem II. - polských ikon.

Jak dodává varšavský zpravodaj ČT Miroslav Karas, polská tajná policie měla své spolupracovníky i v řadách vlivné církve; na seznamech jejích spolupracovníků je každý osmý kněz.

Lech Walesa
Lech Walesa