Členové mírových sborů OSN zneužívají děti v konfliktních oblastech

Londýn - Britská charitativní organizace Save the Children vydala alarmující zprávu o pohlavním zneužívání dětí v oblastech po skončení konfliktů, jako například Pobřeží slonoviny, Súdán nebo Haiti. Podle zprávy se sexuálního násilí na dětech dopouštějí ti, kdo je mají chránit - členové humanitárních agentur a mezinárodních mírových sborů OSN. Pachatelé podle autorů skoro vždycky vyváznou bez trestu. Zprávou se chce podrobně zabývat OSN. V jejích mírových sborech slouží na celém světě 200 tisíc vojáků.

Třináctiletá dívka z Pobřeží slonoviny popsala BBC, jak ji znásilnilo deset členů mírových sborů OSN blízko jejího domova: „Popadli mě a svalili na zem… Pokusila jsem se utéct, ale bylo jich deset, nemohla jsem nic dělat. Byla jsem vyděšená, nechali mě tam krvácející.“ Vojáci zatím nebyli za své činy potrestáni.

Humanitární pracovníci zneužívají prý dívky i chlapce. „Je to menšina těchto lidí, ale využívají svou moc k sexuálnímu vykořisťování dětí,“ tvrdí Heather Kerrová, národní ředitelka organizace Save the Children v Pobřeží slonoviny.

V předešlém roce sice přijaly OSN, humanitární a další mezinárodní organizace některé důležité závazky, které mají pomoci vyřešit tento problém. Stále je ale situace tíživá a podle Save the Children by se organizace měly o otázku zneužívání dětí více zajímat.

Po průzkumu, kterého se účastnily stovky dětí z Pobřeží slonoviny, Súdánu nebo Haiti, organizace prohlásila, že je třeba více prosazovat mechanismy, které by zabránily tomuto „endemickému selhávání“, jak nazvala případy zneužívání dětí humanitárními pracovníky. Úsilí by se nyní mělo zaměřit na vytvoření celosvětové sítě ochranného systému zneužívaných dětí.

Podle Heather Kerrové již některé organizace pro oběti zneužívání něco málo dělají. Většina z nich už prohlásila, že nebude tolerovat zneužívání dětí. Pokrokem je mimo jiné i to, že se o celém problému informuje. Děti totiž o těchto činech často nechtějí mluvit.