Pomoc se zatím dostala ani ne k polovině postiženým cyklonem Nargis

Rangún - S distribucí humanitární pomoci v Barmě jsou stále problémy. Nedostala se zatím k víc než polovině lidí postižených cyklonem Nargis. Až tento týden vláda otevřela dveře většině zahraniční pomoci. OSN v nejnovější průběžné zprávě uvádí, že v Rangúnu denně přistává 10 až 15 letadel s pomocí ze Spojených států a Thajska. Jejich počet se ale musí nutně zvýšit.

„Lidé se drží zuby nehty, někteří se snaží obnovovat to málo, co po cyklonu zůstalo. Ale pak je také většina, které nezbylo zhola nic, a když se k nim nedostaneme v příštích dvou dnech, situace se velmi výrazným způsobem zhorší,“ uvedl Michael Gurtner z Mezinárodního červeného kříže.

Pomoc se zatím podle OSN dostala zhruba k milionu postižených. Potravinovou, materiální a lékařskou podporu přitom zatím dostali převážně obyvatelé hlavního města Rangúnu. Cyklon Nargis přitom zasáhl více než 2,5 milionu lidí, nejhůře postihl obyvatele delty řeky Iravádí. Tam se zatím dostala pomoc k přibližně 23 procentům obětí. Zbytek postižených na pomoc stále čeká.

Důležitým obratem byla nedělní dárcovská konference v Rangúnu. A to přesto, že účastnické země slíbily jen zlomek z 11 miliard dolarů, na které škody vyčíslila barmská vláda. Země regionu přesvědčily juntu, že mezinárodnímu společenství jde výhradně o pomoc trpícím.