Čína a Jižní Korea uzavřely strategické partnerství

Peking - Jižní Korea a její největší obchodní partner Čína se dohodly na strategickém partnerství. Především hospodářskou spolupráci tak obě země obohatí o vzájemnou součinnost v diplomacii a bezpečnostní politice. Oznámili to čínský prezident Chu Ťin-tchao a jeho jihokorejský protějšek I Mjong-bak, který dnes přiletěl do Pekingu na čtyřdenní návštěvu.

Návštěva se však neodehrává jen v čistě přátelském duchu, jihokorejský prezident I Mjong-bak si musel vyslechnout nepřímou kritiku své spolupráce ve vojenské oblasti se Spojenými státy.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí Čchin Kang označil toto spojenectví za „výplod studené války“. V současnosti je proto podle čínské strany nutné nazírat dění v regionu jinou optikou.

I Mjong-bakova návštěva Číny má zřejmě za cíl rozptýlit její obavy z posilování vztahů Jižní Koreje k USA a Japonsku. Jihokorejský prezident proto vyzdvihuje důležitou roli Číny ve složitém jednání o ukončení severokorejského jaderného programu. Chu se vyjádřil, že Peking se chce v této otázce nadále angažovat.