Somálští piráti si tentokrát počíhali na Nizozemce

Chartúm - Další loď se stala v neděli obětí útoku pirátů u somálských břehů. Ozbrojení útočníci přepadli plavidlo Amiya Scan nizozemské společnosti Reider Shipping BV plující pod panamskou vlajkou z keňské Mombasy do Rumunska. Na palubě je devět členů posádky z Ruska a Filipín. Podle organizace monitorující námořní pirátství není jasné, kde loď nyní je, únosci zatím ani nežádali výkupné.

Somálské pobřežní vody jsou známé jako jedna z hlavních oblastí na světě, kde působí piráti, kteří za vrácení zajatých lodí a osob požadují výkupné. Loni zde unesli přes 25 cizích lodí, a to navzdory hlídkovým plavidlům americké armády, která v oblasti operují.

V pátek somálští piráti propustili jordánskou loď, kterou unesli o necelý týden dříve. V polovině dubna zajali španělské rybářské plavidlo s 26člennou posádkou, která byla po vyjednávání nakonec propuštěna. Francouzskou luxusní plachetnici v dubnu z rukou pirátů osvobodilo francouzské komando.

Podle Mezinárodního úřadu pro námořní dopravu (IMB) případů námořního pirátství v prvním čtvrtletí letošního roku přibylo ve srovnání se stejným obdobím loňska o 20 procent. V prvních třech měsících letošního roku došlo podle údajů IBM ve světě ke 49 pirátským útokům, zatímco ve stejném období loňského roku jich bylo o osm méně. Útočníci bývají zpravidla těžce ozbrojeni. Nejnebezpečnější zemí pro lodní dopravu je podle IMB Nigérie.