Francouzský parašutista musel odložit rekordní seskok ze 40 kilometrů

North Battleford (Kanada) - Francouzský parašutista a dobrodruh Michel Fournier (64), který se v Kanadě chystal skočit volným pádem z výšky 40 km a překonat čtyři světové rekordy, pokus znovu odkládá. Balon, který ho měl do stratosféry vynést, se totiž ještě před startem utrhl od speciální kabiny.

O seskok, který měl přinést nové informace o přežití člověka na okraji vesmíru, se Fournier neúspěšně pokoušel už dvakrát. Poprvé se ho musel vzdát v roce 2002, kdy mu v pokusu zabránilo nepříznivé počasí. O rok později roztrhal nárazový vítr balon ještě před vzletem.

Fournier měl v plánu absolvovat seskok v rodné Francii, nedostal ale vládní povolení. Francouzský kabinet naznal, že jde o příliš nebezpečný projekt. Bývalý armádní parašutista, který má na kontě více než 8000 seskoků, se tedy uchýlil do Kanady.

Proč se dnes balon naplněný heliem, odpoutal od kabiny a ulétl, je nejasné. Později se sice snesl nedaleko letiště, ale byl pouze na jedno použití, a tak musel Michel Fournier svůj „velký seskok“ odložit.

I tentokrát už Fournier seskok jednou odkládal, původně byl totiž naplánován na pondělí. Neuskutečnil se kvůli příliš silnému větru. Let balonem měl trvat více než dvě hodiny a seskok asi 15 minut.

Balón, který měl Fourniera vynést do stratosféry, se ještě před startem utrhl od speciální kabiny.
Balón, který měl Fourniera vynést do stratosféry, se ještě před startem utrhl od speciální kabiny.