Bratislavským hřbitovům hrozí stěhování, pozemky totiž nepatří městu

Bratislava - Bratislavský magistrát řeší absurdní problém. Velkou část pozemků pod Slavičím údolím, největším hřbitovem ve slovenské metropoli, i místním krematoriem s urnovým hájem totiž nevlastní město a soukromí majitelé žádají kompenzace.

Kořeny problému sahají do komunistické éry, kdy stát pozemky, tehdy patřící soukromým vlastníkům, bez náhrady zabavil. Někteří vlastníci se ale teď o svůj majetek hlásí a žádají finanční kompenzace nebo náhradní pozemky. V případě Slavičího údolí se jedná o plochu téměř 1,5 hektaru oceněnou na 35 milionů slovenských korun. Pod bratislavským krematoriem by soukromým majitelům mělo patřit dokonce celých dvanáct hektarů, jejichž cena nebyla vyčíslena.

Exhumace je až poslední možnost

Magistrát ale tvrdí, že nemá ani peníze ani náhradní pozemky. Radní se navíc obávají precedentu, který by mohl vést k dalším nárokům například na pozemky pod veřejnými komunikacemi a dalšími prostranstvími. To by město finančně zruinovalo. Ve hře je ale i exhumace pohřbených těl a zrušení hřbitova, podle advokáta majitelů se však jedná až o krajní řešení.

Problém nevypořádaných pozemků neřeší jen Bratislava. O obdobné situaci se mluví i v Nitře a dalších menších městech. Rozhodnutí soudu se proto očekává s napětím. Pokud by dal za pravdu majitelům pozemků, mohlo by to vést k vlně dalších majetkových nároků a pozemkových spekulací.