Diplomaté v Dublinu zakázali kazetové bomby

Londýn/Dublin - Zástupci více než stovky zemí jednali v Dublinu o kazetových bombách. Dnes večer se shodli na zákazu výroby kazetové munice a na zničení jejích zásob do osmi let. Toto opatření přišlo krátce poté, co britský premiér Gordon Brown prohlásil, že britská armáda tyto zbraně ze své výzbroje vyřadí.

„Rozhodli jsme se po dlouhých debatách, že bychom měli pomoci překonat překážky k dosažení mezinárodní dohody o zákazu kazetových bomb,“ prohlásil Brown. „Rozhodli jsme se, že vyřadíme všechny tyto naše bomby,“ řekl britský premiér. Další země pak krátce poté následovaly britského příkladu.

Na konferenci v Dublinu, kde už deset dní jedná o zákazu kazetové munice 109 zemí, akceptovaly všechny delegace text, který takové zbraně zakazuje. Opatření se netýká spolupráce zavázaných zemí s těmi, co se k dohodě nepřipojily ani neupravuje užívání nových a modernějších typů kazetových bomb.

Kazetové bomby jsou velmi ničivou zbraní, jsou plné stovky malých náloží, které zasáhnou prostorné území, některé však nevybuchnou ihned. Mohou nečinně ležet i několik let, a to i po skončení konfliktu, jsou tak často nebezpečné pro civilní obyvatelstvo. . Kazetové bomby byly použity při konfliktu ve Vietnamu, Kosovu, v Čečensku, v Iráku, Afghánistánu a Libanonu. Většina obětí (98 procent) kazetové munice tvoří civilisté.

Jednání v Dublinu se neúčastní hlavní výrobci a uživatelé těchto bomb - USA, Čína, Rusko, Indie, Pákistán a Izrael. Dublinská konference je nicméně dosavadním vyvrcholením procesu, který loni v únoru začal v norském hlavním městě Oslu, kde 46 zemí, včetně České republiky, vyzvalo, aby byl do roku 2008 vydán zákaz kazetové munice. Česká armáda vyřadila tyto zbraně již v průběhu 90. let.