V bosenské vesnici zabil šílený střelec šest lidí

Sarajevo - Šest lidí padlo dnes u bosenské Tuzly za oběť 45letému střelci. Tři byli zastřeleni na zastávce autobusu, další tři ve svých domech. Motivy pachatelova činu nejsou zatím známy. Šlo o místního obyvatele, který v poslední době trpěl depresemi, a oběťmi byli podle svědků jeho příbuzní. Jde o nejtragičtější událost od války, která v tomto regionu zuřila v 90. letech.

Incident se podle policie odehrál časně ráno ve vesnici Gornja Lipnica u severobosenského města Tuzla. Zastřeleni byli tři muži a tři ženy. Pětačtyřicetiletý duševně nemocný bývalý bosenský voják Tomislav Petrović nejdříve zabil tři lidi v jejich domech, později na zastávce místního autobusu zastřelil další tři a těžce zranil řidiče autobusu, který byl převezen do nemocnice. Šílený střelec pak nasedl do svého auta a odjel do sousední čtvrti, kde ho zadržela policie. Podle svědků šlo v případě obětí o pachatelovy příbuzné, mimo jiné o strýce, tetu a vzdálené bratrance.

Motiv pachatelova činu není znám, nicméně šlo podle sousedů o podivína, který měl od dětství kladný vztah ke zbraním. Místní nevládní organizace Stecak, pomáhající bývalým vojákům trpícím posttraumatickým syndromem z války, má Petroviče na svém seznamu a nejde podle ní o první případ. Před dvěma měsíci byl zadržen poté, co střílel z jedoucího auta na domy. Prezident organizace uvedl, že úřady před Petrovičem varoval.

Petrović je ženatý a má dvě děti. Podle své švagrové je často týral a minulou noc jim prý vyhrožoval, že je zabije. Ještě před masakrem se jim ale podařilo utéct z domu.

Agentura Reuters připomíná, že v Tuzle žije několik tisíc bosenských Muslimů, kteří sem v letech 1992 až 1995 uprchli z ostatních částí země před válkou. Jak uvedl balkánský zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Janev, čin může nepřímo souviset s válkou, která skončila před 13 lety. Prožité hrůzy se odrazily na psychice obyvatel a mohou jim působit velká traumata. Podle Světové zdravotnické organizace trpí v Bosně posttraumatickým syndromem až deset procent z 3,8 milionu obyvatel.

Bosenská policie
Bosenská policie