Slovensko bude vyšetřovat vraždy při pokusech o emigraci

Bratislava - Slovenský Ústav paměti národa žádá vyšetření smrti dvačtyřiceti lidí, kteří se pokusili před listopadem 1989 emigrovat přes slovensko-rakouskou hranici. Tvrdí, že šlo o vraždy a podrobná dokumentace už byla předána Generální prokuratuře.

Ústav paměti národa chce tímto krokem vyvolat ve společnosti diskuzi. Od pádu komunismu uplynulo téměř dvacet let a v roce 1996 byl přijat zákon o nemorálnosti komunistického režimu, který měl takovéto zločiny trestat. Dodnes ale k ničemu nedošlo. V České republice bylo stíháno 21 pohraničníků, a padlo několik žalob. Na Slovensku se nic podobného nestalo.

Na slovensko-rakouské hranici byli přitom zavražděni nejen dospělí, ale také děti. Kromě Slováků se jednalo o Čechy, Poláky, Němce a Maďary. Ústav paměti národa doufá, že se tato kapitola otevře a následně i uzavře. Prokuratůra obdržela podnět proti 300 lidem, a to pohraničníkům i komunistickým pohlavárům. Mnozí z nich už zemřeli, na živu z nich je zhruba deset procent. Ti by mohli být za vraždy souzeni.