USA ignorují zákaz používání kazetových bomb

Washington/Berlín - Mezinárodní dohodu o zákazu výroby tzv. kazetových bomb schválila na středeční konferenci v Dublinu více než stovka zemí. USA ale s používáním bomby plné desítky malých náloží přestat nechtějí a nehodlají je zničit ani do osmi let, jak dohoda signatářům ukládá. Řekl to dnes mluvčí amerického ministerstva zahraničí Tom Casey.

Postoj Washingtonu se očekával, protože jednání v Dublinu se Spojené státy odmítly zúčastnit, stejně jako další velcí výrobci a uživatelé těchto bomb - Čína, Rusko, Indie, Pákistán a Izrael.

„Nic z toho, co se stalo v posledních dnech, nezměnilo náš postoj,“ potvrdil na briefingu americký mluvčí.

Dohodu, na jejímž dopracování se samo podílelo, dnes naopak vyzdvihlo Německo. Ministři zahraničí a obrany Frank-Walter Steinmeier a Franz Josef Jung ve společném prohlášení uvedli, že dublinská dohoda 111 států je důležitým milníkem v prohlubování mezinárodního humanitárního práva. Slíbili dosáhnout rychlé ratifikace textu v Německu.

Kazetové bomby jsou naplněné stovkami malých náloží, které se rozptýlí po rozsáhlém území, některé však nevybuchnou ihned. Ty mohou „spát“ i několik let a zabíjet a mrzačit i po skončení konfliktu, přičemž obětí se často stává civilní obyvatelstvo. Tyto zbraně byly použity při konfliktech ve Vietnamu, Kosovu, v Čečensku, v Iráku, Afghánistánu a Libanonu.

Dublinská konference je dosavadním vyvrcholením procesu, který loni v únoru začal v norském hlavním městě Oslu, kde 46 zemí, včetně České republiky, vyzvalo, aby byl do roku 2008 vydán zákaz kazetové munice.

Konečný dokument z Dublinu bude oficiálně zveřejněn v pátek a na začátku prosince v Oslu předložen k podpisu všem státům, včetně těch, které nyní na konferenci nejsou.