Diplomaté potvrdili v Dublinu konvenci o zákazu kazetových bomb

Dublin - Diplomaté, kteří už desátý den jednají v Dublinu na konferenci o kazetové munici, dnes přijali konvenci, jež formálně potvrzuje středeční rozhodnutí politiků o zákazu používání kazetových bomb. Hlavní výrobci kazetové munice však k dohodě nepřistoupili.

Dokument musejí nyní schválit ještě jednotlivé státy, které se v ní zavázaly. Ratifikační proces začne poté, co dokument bude v prosinci předložen v Oslu k podpisu.

Konvence zakazuje výrobu kazetových bomb, i zásoby této munice se musejí zničit do osmi let. Země jako jsou USA, Čína, Rusko, Indie, Pákistán nebo Izrael se však konference neúčastnily, a to přesto, že jsou největšími jejími výrobci. Američané se už od rozhodnutí na konferenci v Dublinu distancovali, prý na ně nebude mít žádný vliv.

Kazetové bomby jsou velmi ničivou zbraní, jsou plné stovky malých náloží, které zasáhnou prostorné území. Některé však nevybuchnou ihned. Mohou nečinně ležet i několik let, a to i po skončení konfliktu. Jsou tak často nebezpečné pro civilní obyvatelstvo. Kazetové bomby byly použity při konfliktu ve Vietnamu, Kosovu, v Čečensku, v Iráku, Afghánistánu a Libanonu. Většinu obětí (98 procent) kazetové munice tvoří civilisté.