Bushova administrativa: změny klimatu způsobené člověkem vyvolají silné hurikány a sucha

Washington - Soud přinutil Bushovu administrativu vypracovat a zveřejnit odhad důsledků klimatických změn pro oblast Spojených států. Mezi největší problémy, které zemi v budoucnu čekají, patří podle dokumentu výrazná sucha na západě kontinentu a silnější hurikány. Odhad přitom zdůrazňuje, že jsou tyto změny způsobené člověkem. Český prezident Václav Klaus tak ztratil důležitého spojence v popírání vlivu činnosti člověka na planetární klima.

Zatímco Klaus vytrvale bojuje proti varování ekologů a klimatologů, Bushovo stanovisko se v průběhu let proměnilo. Nejprve názory klimatologů odmítal, v současnosti existenci klimatických změn přiznává. Zpráva shrnuje některé předchozí vědecké závěry a má sloužit jako dokument, na základě kterého budou vládní činitelé a zákonodárci rozhodovat o politických otázkách spojených s problematikou klimatických změn. 

Vláda však s touto zprávou přišla až na zakládě žaloby, kterou na ni podaly ekologické organizace. Ředitelka klimatologického programu v rámci Centra pro biologickou diverzitu Kassie Siegelová ocenila tlak, který byl na Bushovu administrativu vyvinut. Kritizuje ale to, že byla zpráva vydána až na konci jeho funkčního období. Spojené státy jsou přitom největším producentem oxidu uhličitého na světě, předpokládá se však, že je brzy předstihne Čína.