Obama odchází kvůli kontroverzním pastorům od svého kostela v Chicagu

Washington - Demokratický kandidát na prezidenta Barack Obama se definitivně přestal hlásit ke své farnosti v Chicagu, kam docházel uplynulých 20 let. Senátor se prý chce distancovat od farnosti poté, co již dva pastoři spříznění s tímto kostelem vyvolali veřejné pobouření svými kontroverzními politickými výroky.

„Není to rozhodnutí, k němuž bych dospěl s lehkým srdcem… jde o rozhodnutí, které činím se smutkem,“ prohlásil Obama na tiskové konferenci v Jižní Dakotě, kde vede kampaň před úterními primárkami.

V březnu Obamův pastor z tohoto kostela Jeremiah Wright prohlásil, že Spojené státy si za teroristické útoky z 11. září 2001 mohou samy. Wright, který přivedl Obamu ke křesťanství, oddal ho s jeho manželkou a pokřtil jeho děti, také uvedl, že Spojené státy jsou rasistickou zemí.

K další kontroverzi došlo na počátku května, kdy se hostující pastor na Trinity United, Michael Pfleger, údajně posmíval Obamově soupeřce Hillary Clintonové. Podle něj se senátorka dostala tam, kde je, pouze díky tomu, že je běloška. Pfleger se později za svůj výrok omluvil.