Rakouští celníci se kvůli fotbalu vrátili na hranice

Vídeň/Berlín/Bern - Rakouští celníci se vrací na hraniční přechody a částečně obnovují kontroly zrušené po rozšíření schengenského prostoru. Snaží se tak zabránit příjezdu problémových fanoušků na mistrovství Evropy ve fotbale, které spolu se Švýcarskem Rakousko pořádá. Nový režim na hranicích potrvá až do 1. července.

Také německá spolková země Bavorsko chystá posílení kontrol v blízkosti hranic, nebude se ale týkat přímo přechodů. Bavorsko  během evropského šampionátu v kopané zůstane u policejních kontrol na silničních tazích v určité vzdálenosti od hranic. Ty však mohou být posíleny. Švýcarsko, kde hrají zápasy základní skupiny i čeští fotbalisté, žádné změny dosavadního režimu na hranicích nepřipravuje. 

Bude lepší se některým přechodům vyhnout

Rakouská policie bude trvale střežit přechody v Dolním Dvořišti, Hatích a Mikulově. Režim občasných kontrol zavede na přechodech v Horním Dvořišti, Studánkách, Halámkách, Hnanicích a Hevlíně. Turistické stezky by měly zůstat bez kontrol. Fanoušci se při vstupu do země musí prokázat platným cestovním pasem nebo občanským průkazem se strojově čitelnými údaji.

Schengenské dohody dávají účastnickým zemím možnost ve výjimečných případech dočasně hraniční kontroly obnovit. K podobným opatřením sáhly v minulosti v souvislosti s fotbalovým svátkem i Německo nebo Portugalsko.

Schengenský prostor si dává přestávku 

Kontroly Rakušané neobnovují celoplošně. „Nebudou se provádět po celý měsíc na všech hraničních přechodech, ale spíše vždy jen několik dní na vybraných přechodech, kde bude hrozit přejezd problémových fanoušků,“ vysvětlil ministerský mluvčí Rudolf Gollia. Největší obavy Rakušanů jsou směřovány k zápasu Německa s Polskem, který se hraje 8. června.

Rakouské policii bude při hraničních kontrolách pomáhat i 135 zahraničních kolegů ze 17 států. Dvacítka českých policistů bude nasazena ve Švýcarsku a v případě zápasu českých fotbalistů v Rakousku se přesune i tam.

Přechody s dočasně trvale obnovenými hraničními kontrolami:

Dvořiště-Wullowitz, Hatě-Kleinhaugsdorf, Mikulov-Drasenhofen

Přechody s občasnými kontrolami:

Dvořiště-Summerau, Studánky-Weigetschlag, Halámky-Neu Nagelberg, Hnanice-Retz, Hevlín-Laa an der Thaya

Mapka trvale střežených rakousko-českých hraničních přechodů ve dnech 7. až 29. června
Mapka trvale střežených rakousko-českých hraničních přechodů ve dnech 7. až 29. června
Více fotek
  • Mapka trvale střežených rakousko-českých hraničních přechodů ve dnech 7. až 29. června autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/249/24858.jpg
  • Mapka rakousko-českých hraničních přechodů s občasnými kontrolami ve dnech 7. až 29. června autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/249/24859.jpg