Výbuch před dánskou ambasádou v Pákistánu zabil nejméně osm lidí

Islámábád - Exploze před dánskou ambasádou v pákistánském Islámábádu si vyžádala osm mrtvých a tři desítky zraněných. O výbuchu v horní části města, kde se nacházejí i velvyslanectví dalších států, jako první informovaly pákistánské televizní stanice s tím, že před budovou vznikl velký kráter. Z personálu ambasády byla jedna osoby zabita a tři další utrpěly zranění. Poškozen je i samotný objekt velvyslanectví, při výbuchu bylo poničeno několik vozidel zaparkovaných před budovou.

Sebevražedný útočník dojel s vozem plným výbušnin těsně před ambasádu. Výbuch zbořil zeď budovy, zabil jednoho zaměstnace a několik kolemjdoucích. Policie informovala, že všechny oběti jsou Pákistánci a žádný diplomat zraněn nebyl. K odpovědnosti za incident se zatím nikdo nepřihlásil. 

Militantní muslimské organizace hrozily útokem na dánské zastupitelské úřady poté, co se v únoru v dánských denících znovu objevily karikatury proroka Mohameda.

Dánský ministr zahraničí Per Stig Moller označil výbuch za „absolutně nepřijatelný“ s tím, že je zaměřen na vážné narušení a poškození vztahů mezi oběma zeměmi. Zároveň všem Dánům doporučil odložit cesty do Pákistánu. Také vyjádřil hluboké politování a spoluúčast rodinám obětí, mezi nimiž jsou i pozůstalí po místních pracovnících dánského velvyslanectví. „Bezpečnost ambasády nebyla dobře zajištěna. Pákistánská strana napříště nesmí dopustit, aby se taková tragédie opakovala,“ uvedl šéf dánské diplomacie.

Dánská ambasáda v Islámábádu zažívala zvýšené napětí už od konce letošní zimy, kdy nové kolo skandálů kvůli kontroverzním karikaturám proroka Mohameda popudilo radikální muslimy. Karikatury, které poprvé zveřejnil dánský list Jyllands-Posten před téměř třemi lety, v únoru znovu publikovala řada dánských deníků. Proto byla už dříve část personálu z dotyčné ambasády dočasně odvolána.

Dánská tajná služba PET ve své dubnové zprávě o bezpečnostní situaci označila právě Pákistán jako nadmíru citlivou zemi. Spolu se severní Afrikou, Blízkým východem a Afghánistánem byl Pákistán pro Dány označen jako nejrizikovější teritorium.

Útok nepochybně souvisí s karikaturami Mohameda. Ty se přitom objevili i v pražských ulicích. Černobílé plakátky parodují proroka s náloží na hlavě nebo ho dokonce označují za pedofila. Podle mluvčího BIS Jana Šuberta vše nasvědčuje tomu, že je to provokativní čin jednotlivce nebo úzké skupiny osob.  Karikatury odkazují na internetové stránky anonymních autorů. Podle policie tím ale nebyl spáchán žádný trestný čin.