Jednotky NATO údajně nejsou pro boj v Afghánistánu dostatečně vybaveny

Jednotkám NATO, které v Afghánistánu bojují proti Talibanu, chybí vojáci a vybavení. Prohlásil to při odchodu z funkce americký velitel sboru ISAF, generál McNeill. Situaci podle něj nezlepšilo ani nedávné zvýšení počtu vojáků ISAF na 53 tisíc. McNeill odhaduje, že k poražení radikálů by potřeboval osminásobek. Velení mezinárodních jednotek od něj na slavnosti v Kábulu převzal další americký generál, David McKiernan.

„Pro tuto válku nemáme dost zdrojů. Potřebujeme více manévrovacích jednotek, více letadel a více zpravodajských a sledovacích zařízení,“ řekl McNeill s tím, že nemyslí pouze oblasti pod americkou správou, ale celý Afghánistán. McNeill také naznačil, že je třeba účinněji vystupovat proti radikálům, kteří se ukrývají v Pákistánu a podnikají přeshraniční útoky na afghánské území.

Podle McKiernana, který od McNeilla převzal velení nad jednotkami ISAF, budou zahraniční vojáci pokračovat ve svých úkolech zaměřených na rekonstrukci země a zvyšování bezpečnosti. Afghánský prezident Hamíd Karzáí, jenž se zúčastnil slavnostního předávání velení, prohlásil, že McKiernana čeká těžký úkol.