Chorvatsko by mělo povolit turistům přivézt si maso a mléčné výrobky do týdne

Praha - Češi si pravděpodobně budou moci při svých prázdninových cestách vzít do Chorvatska maso a mléčné výrobky. Chorvatské úřady dnes sice nezrušily zákaz jejich dovozu, pravděpodobně do týdne by ale mělo dojít k jeho odkladu. Vyplynulo to z dnešního jednání českého velvyslance v Chorvatsku Karla Kühnla a chorvatskými ministry zemědělství a turistiky.

„Oba mi potvrdili, že jsou připraveni o odložení účinnosti této vyhlášky jednat, pokud se na tom dohodnou se zástupci Evropské komise. Ti mi také potvrdili, že v tom nevidí žádný problém,“ řekl velvyslanec České televizi s tím, že si jsou chorvatští ministři vědomi negativního dopadu na cestovní ruch.

Chorvatské turistické sdružení již dříve České televizi oznámilo, že na občany, kteří se dnes vydají na Jadran, se opatření již vztahovat nebude a ministerstvo turistiky již rozesílá informaci o zrušení zákazu dovozu. Dokud Chorvatsko nedostane kladnou odpověď od Evropské komise, nebude tato informace pravdivá.

Bez salámu neodjedu

Proti opatření, které začalo platit 1. června, se ozvali nejen české cestovní kanceláře, ale i chorvatští hoteliéři a pracovníci v turistickém ruchu. Ti by mohli přijít o část české klientely. Tvrdili, že poté, co nařízení začalo platit, začali Češi rušit své pobyty. České cestovní kanceláře, které nabízejí dovolenou v Chorvatsku, naopak tlak ze strany zákazníků ve velké míře nepocítily. Nicméně přesto kvůli omezením z chorvatské strany začaly zájezdy nabízet se slevou.

Zákaz dovozu mléka a masa byl před letošní turistickou sezonou druhou výraznější nepříjemností pro české rekreanty mířící k jadranskému pobřeží. Počátkem května bylo totiž zveřejněno omezení pro cestování dětí na Jadran. Děti do 18 let cestující bez rodičů musejí mít sebou vyplněný formulář s úředně ověřeným podpisem zákonného zástupce.

Chorvatsko je u Čechů nejoblíbenějším místem pro zahraniční dovolenou. Podle oficiálních chorvatských statistik loni do Chorvatska přijelo 670 tisíc Čechů. Neoficiální odhady ale hovoří až o 900 tisících českých rekreantů.

Dálnice v Chorvatsku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24