Začne soud s podezřelými z naplánování teroristických útoků na USA z 11. září 2001

Guantánamo - Na americké vojenské základně na Guantánamu zítra začne jeden z nejostřeji sledovaných procesů posledních let. Před zvláštním vojenským tribunálem stane pětice podezřelých z naplánování teroristických útoků na USA z 11. září 2001 v čele s údajným "mozkem" celé operace Chálidem Šajchem Muhammadem. Všem obviněným hrozí trest smrti.

Soud vzbuzuje i pochybnosti a kritiku ze strany odpůrců, kteří některé metody výslechu zadržených považují za mučení. Terčem kritiky je zejména takzvaný waterboarding, při němž je vyslýchanému navozen dojem, že se topí. Pentagon ovšem zdůrazňuje, že žádné důkazy získané mučením nebudou u soudu přípustné.

Všech pět osob je obviněno celkem ze 169 akcí namířených proti Spojeným státům, včetně spiknutí, vraždy, terorismu nebo útoku na civilisty a civilní objekty. Těch se měly dopustit tím, že připravily únosy čtyř letadel, která před téměř sedmi lety narazila do věží newyorského Světového obchodního střediska a budovy Pentagonu ve Washingtonu. Poslední letoun spadl v Pensylvánii. Při těchto útocích přišlo o život 2 973 lidí.

Z jejich naplánování je podezřelý čtyřiačtyřicetiletý Pákistánec Chálid Šajch Muhammad. „Byl jsem to já, kdo byl od A do Z odpovědný za plánování operace,“ přiznal údajně vyšetřovatelům muž považovaný za číslo tři v hierarchii mezinárodní teroristické organizace al-Káida.

Spolu s ním byli obžalováni další čtyři údajní teroristé, kteří se prý na spiknutí podíleli jako koordinátoři nebo zprostředkovatelé. Jsou mezi nimi Alí Abdal Azíz, Muhammadův synovec, a Jemenec Ramzí bin Šibh, který údajně fungoval jako spojka mezi únosci letadel a vůdci al-Káidy. Zbylou dvojici tvoří Mustafá Ahmad Havsáví a Valíd Attaš, který prý trénoval některé z únosců.

Původně s nimi měl ve čtvrtek před soudem stanout i Muhammad Kahtání. Obvinění proti tomuto Saúdovi, který měl údajně být 20. únoscem letadel, však Pentagon v květnu bez bližšího zdůvodnění stáhl.

Proces ve čtvrtek začne četbou obžaloby. Samotné projednávání se očekává až v září. Americké ministerstvo obrany již dříve ujistilo, že bude veřejné, z bezpečnostních důvodů však nebudou moci být některé důkazy veřejně prezentovány. Pentagon každému obviněnému přidělil vojenského obhájce a na vlastní náklady si mohou najmout i civilní právníky. Na jejich trestu se musí jednomyslně shodnout dvanáctičlenná porota, proti verdiktu se ale budou moci odvolat až k americkému Nejvyššímu soudu.