Hongkong si připomněl 19. výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu

Hongkong - Aktivisté a ochránci lidských práv si v Hongkongu připomněli 19. výročí masakru na pekingském náměstí Nebeského klidu (Tchien-an-men). Hongkong je jediné místo na čínském území, kde úřady shromáždění povolily. V tamním parku Victoria se konají připomínkové akce každoročně, letos se jich zúčastnilo 48 tisíc lidí. Přímo na Tchien-an-men dnes panovala přísná bezpečnostní opatření a žádná protestní ani vzpomínková shromáždění se zde nekonala.

Zpravodaj Českého rozhlasu Robert Mikoláš informoval, že výročí masakru už si v minulých dnech připomněli studenti hongkongské univerzity. Pozorovatelé vysvětlují nižší počet demonstrantů vlnou nacionalismu, která se v Číně zvedla po protestech provázejících štafetu s olympijskou pochodní. Jakákoliv kritika čínské vlády je proto vnímána jako projev nepřátelství vůči státu. Dalším důvodem je nedávné zemětřesení. Právě na podporu jeho obětí pořádají sbírku pořadatelé dnešní demonstrace.

Spojené státy a organizace na ochranu lidských práv vyzvaly Peking, aby přehodnotil pohled na události roku 1989 a propustil zhruba 130 politických vězňů, kteří se tehdy protikomunistických demonstrací účastnili. Peking ovšem prohlásil, že tyto události jsou minulostí a nechce se k nim vracet.

Tchien-an-men bylo na jaře 1989 centrem studentských demonstrací, které požadovaly zavedení demokratických reforem v Číně. Vedení země zpočátku manifestace tolerovalo, ale v noci ze 3. na 4. června náměstí obsadila armáda. Podle Amnesty International při potlačení demonstrací zahynulo nejméně 1300 lidí, převážně civilistů. Neoficiální údaje uvádějí až 7000 mrtvých. Čínská vláda po potlačení demonstrací obvinila jejich účastníky z organizování kontrarevoluce.

Potlačení demonstrací na náměstí Tchien-an-men v roce 1989.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24